Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό Biltrax » 24 Μάιος 2008, 19:29

Καταρχής, καλησπέρα, είμαι καινούργιος. Θέλω να σας ρωτήσω πως να αλλάξω ανάλυση οθόνης σε 1280x1024. Επίσης έχω κάρτα γραφικών GeForce9600GT (nVidia) αλλα κάθε φορα που ανοίγω το pc, πρέπει να κάνω ρυθμίσεις για το ποια κάρτα έχω (η οποια δεν ύπαρχει στο μενού) Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Biltrax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 19:14
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό vista killer » 25 Μάιος 2008, 14:04

Δοκίμασε να το κάνεις μέσω του προγράμματος nvidia-settings ανοίγοντας το ως root. Δλδ σε κονσόλα θα δώσεις

sudo nvidia-settings

Αν δεν καταφέρεις τίποτα από εκεί δοκίμασε να δώσεις σε κονσόλα

sudo displayconfig-gtk

και να ρυθμίσεις την οθόνη σου σε generic να βάλεις την ανάλυση και το refresh που υποστιρίζει η οθόνη σου και άν έχεις εγκαταστήσει τους driver που υπόστιρίζουν την κάρτα σου τότε να επιλέξεις και τους nvidia.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό ftso » 25 Μάιος 2008, 14:38

1)Πρώτα παίρνεις ένα backup των ρυθμίσεων δίνοντας σε τερματικό
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.BackUP


2)Κατεβάζεις τους driver απο εδώ (http://us.download.nvidia.com/XFree86/L ... 8-pkg1.run)

3)Τους αντιγράφεις στο /home/Biltrax (ή όπως αλλιώς έχεις ονομάσει τον user σου).

4)Δίνεις την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo /etc/init.d/gdm stop

Πλέον δεν είσαι σε γραφικό,αλλά σε τερματικό.Θα σου ζητήσει username και password! Δίνεις το username του χρήστη σου και το password (Προσοχή! Όταν γράφεις το password δεν βλέπεις ούτε γράμματα ούτε *****)
Τώρα αυτό που βλέπεις είναι μια γραμμή σαν και αυτήν Biltrax@BiltraxPC:~$ (Φυσικά με τα ονόματα που εσύ έχεις δώσει).
Τις εντολές που δίνω παρακάτω τις γράφεις ακριβώς μετά το δολάριο($).
Κάθε φορά που θα σου ζητάει password θα δίνεις το password σου...προσέχοντας αυτό που έγραψα πιο πάνω.

5)Βεβαιώνεσαι οτι είσαι στο home σου δίνοντας την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd ~/

και μετά εκτελείς το αρχείο εγκατάστασης δίνοντας την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo sh ./NVIDIA-Linux-x86-173.08-pkg1.run


Ακολουθείς της οδηγίες που πιθανόν εμφανιστούν και μόλις τελειώσεις δίνεις σε τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo /etc/init.d/gdm start

Για να ξαναμπείς σε γραφικό περιβάλλον...

Γράψε προσέχοντας λάθη και κενά τα παραπάνω σε ένα χαρτί αν δεν έχεις άλλο PC για να τα βλέπεις...
Καλή επιτυχία! ;)


edit:Διόρθωσα την διαδικασία καθώς με την προηγούμενη υπήρχε πρόβλημα!Το παρών με κάθε επιφύλαξη πρέπει να δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό Biltrax » 26 Μάιος 2008, 14:56

Παιδιά, χίλια συγγνώμη που γράφω με greeklish, έκανα μια μεγάλη πατάτα και έβγαλα τον πάνω πινακα εργασιών, και δεν μπορώ να τον ξαναβάλω, και λόγο της ανάλυσης δυσκολεύω γενικότερα να το βρω αυτό το μαγικό κουμπάκι που θα τον φέρει πίσω! (όταν καταφέρω να φτιάξω τον πινακα, επόμενος να αλλάξω και σε ελληνικά, θα γράψω το post στα ελληνικά) προς το παρών, προσπάθησα να το τροποποιήσω λιγάκι, μα τίποτα. Ορίστε τι έκανα...

Εικόνα
http://img514.imageshack.us/my.php?image=screentouploadiz7.png
Τελευταία επεξεργασία από Biltrax και 26 Μάιος 2008, 15:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Biltrax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 19:14
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 26 Μάιος 2008, 15:44

Κάνε δεξί κλίκ στην μπάρα και πάτα Add new entry ή Προσθήκη στον πίνακα εφαρμογών και ψάξε στη λίστα για το μενου (είναι αυτό με το ubuntu-logo αριστερά) και μετά μετακίνησε το στην θέση που θέλεις..


Επίσης κάνε Add και το ένδειξη γλώσσας πληκτρολογίου ή Keyboard layout για να ρυθμίσεις τις γλώσσες και να γράφεις κι ελληνικά!

:roll:
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό Biltrax » 26 Μάιος 2008, 15:58

Ορίστε που κατέλιξα, ώρες ώρες είμαι για κλάματα, και άλλες για γέλια, δεν είχα προσέξει οτι είχε και μπάρα στο πλάει που πίγενε πιο κάτω :mrgreen: Ευχαρστώ, και τώρα πίσω στο θέμα μας...
Biltrax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 19:14
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό Biltrax » 26 Μάιος 2008, 16:08

vista killer έγραψε:Δοκίμασε να το κάνεις μέσω του προγράμματος nvidia-settings ανοίγοντας το ως root. Δλδ σε κονσόλα θα δώσεις

sudo nvidia-settings

Αν δεν καταφέρεις τίποτα από εκεί δοκίμασε να δώσεις σε κονσόλα

sudo displayconfig-gtk

και να ρυθμίσεις την οθόνη σου σε generic να βάλεις την ανάλυση και το refresh που υποστιρίζει η οθόνη σου και άν έχεις εγκαταστήσει τους driver που υπόστιρίζουν την κάρτα σου τότε να επιλέξεις και τους nvidia.


Να σε ρωτίσω δυο πράγματα. 1) Στο displayconfig οταν ψάχνω να βρώ ποιά οθόνι έχω (Acer Al1717) δεν υπάρχει. 2) Όταν κάνω test πρέπει να βλέπω μια γκρί οθόνι με κάτι μαύρες γραμές και ένα παραθυράκι που ρωτάει εαν θέλω να κρατίσω της ρυθμήσεις ή το desktop μου; Επίσεις ούτε η κάρτα γραφικών υπάρχει ως επιλογή.
Biltrax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 19:14
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Μάιος 2008, 18:32

@Biltrax για την καλύτερη αξιοποίηση της κάρτας γραφικών θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers της.

5 post πιο πάνω σου γράφω πως!

Πριν εκτελέσεις διάβασε το όλο πρώτα και ρώτα τι δεν κατάλαβες.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό Biltrax » 26 Μάιος 2008, 21:38

Είδα οτι μου είχες γράψει, επίσεις είδα και το προσοχή με μεγάλα κόκκινα γράμματα και τρόμαξα :P
Biltrax
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 19:14
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με GeForce9600GT (nVidia)

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Μάιος 2008, 22:23

Biltrax έγραψε:Είδα οτι μου είχες γράψει, επίσεις είδα και το προσοχή με μεγάλα κόκκινα γράμματα και τρόμαξα :P


Διόρθωσα τον οδηγό και πλέον δεν έχει μεγάλα κόκκινα γράμματα.
Δεν πρέπει να τρομάζεις, κάθε άλλο.
Απλά χρειάζεται προσοχή και όχι πανικός.
Και λάθος να κάνεις σε κάτι διορθώνεται.
Απλά αν κάνεις σωστά την διαδικασία δεν θα ταλαιπωρηθείς περαιτέρω.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV