Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Σεπ 2011, 17:43

Καλησπέρα ουμπουντίστες,

Το θέμα του wiki είναι μεγάλο και κάποια στιγμή πρέπει να το εξετάσουμε σοβαρά. Αυτήν την στιγμή η κατάσταση που επικρατεί στο wiki είναι λίγο τραγική, είτε επειδή δεν έχει οργανωθεί σωστά, είτε επειδή πάμπολλες σελίδες του έχουν να ανανεωθούν εδώ και πολύ καιρό. Λοιπόν, με το παρόν θέμα που δημιουργώ, θα συζητάμε για το πως μπορούμε να κάνουμε το wiki πιο χρηστικό και ουσιαστικό και γύρω από το πως μπορούμε να οργανώσουμε και να καθαρίσουμε το wiki από περιττές σελίδες. Σε αυτό μπορείτε αν βοηθήσετε όλοι ανεξαιρέτως και καλό είναι να το έχετε υπόψιν ως μια ανοιχτή εκκρεμότητα!!
Μερικά χρήσιμα links:

Αναζήτηση σελίδας
http://wiki.ubuntu-gr.org/FindPage

Αναζήτηση με βάση το domain της σελίδας
http://wiki.ubuntu-gr.org/TitleIndex

Σελίδες που έχουν να ανανεωθούν εδώ και πολύ καιρό :!:
http://wiki.ubuntu-gr.org/AbandonedPages

Μπορείτε να ρίχνετε μια ματιά στον ελεύθερο σας χρόνο στο link με τις σελίδες που έχουν να ανανεωθούν πολύ καιρό και να αναφέρετε εδώ αν κάποιες δεν χρειάζονται πλέον, για να τις διαγράψουμε. Επίσης, μπορείτε να αναφέρετε ποιες πιστεύετε ότι είναι καλό να υπάρχουν και χρειάζονται ανανέωση.

Κάποιες άλλες παραμέτρους που πρέπει να εξετάσουμε, είναι οι εξής:

  • Ποιες σελίδες θα μπαίνουν μέσα στο Community και ποιες από έξω;
  • Είναι οκ όταν φτιάχνουμε λογαριασμό στο wiki να δηλώνουμε nickname ή καλό είναι να βάζουμε το κανονικό μας όνομα;
  • Σε τι πιστεύετε ότι μπορεί να μας εξυπηρετήσει το wiki πιο πολύ; Σε τι μπορεί να μας φανεί ουσιαστικό και χρήσιμο;

Άντε για να φρεσκάρουμε το wiki σιγά σιγά! ;)

ΥΓ. Μπορείτε να κάνετε προτάσεις ελεύθερα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 08 Σεπ 2011, 20:17

Νομίζω άνοιξες μεγάλο θέμα Φίλιππε

Ανέκαθεν δεν μπορούσα να καταλάβω τη χρησιμότητα του wiki έτσι όπως είναι τώρα ελάχιστοι το χρησιμοποιούν-βλέπουν . Ούτε εγώ το βλέπω για να σου πω την αλήθεια . Άσε που με μπερδεύει έτσι όπως είναι η δομή του τώρα !! Δεν ξέρω καν που να βρω τι και τι υλικό υπάρχει μέσα

Πιστεύω πολλοί χρήστες θα έχουν αυτό το πρόβλημα , κυρίως αρχάριοι!!

Λοιπόν θέλω να βοηθήσω να το βελτιώσουμε , να βάλουμε μέσα υλικό ( πχ να μεταφέρουμε οδηγους απο το φόρουμ στο wiki ) ή γενικά χρήσιμο υλικό απο το φόρουμ . Υπάρχει καμία ομάδα που είναι υπευθυνη για το wiki ? Αν όχι δε χρειάζεται να δημιουργθεί επίσημα κάτι .. απλά να μαζευτούμε άτομα που ενδιαφερόμαστε να το σουλουπώσουμε και σε βάθος χρόνου να του κάνουμε αλλαγές , κόψε-ράψε και να το στρώσουμε ;)

Eγω είμαι πάντως μέσα , θα του ρίξω μια πιο σοβαρή ματιά γιατί τώρα δε ξέρω καν τι έχει μέσα κλπ και θα επανέλθω με ιδέες-ενέργειες . Να βάλουμε μπροστά . Mεχρι τώρα είμαστε εμείς οι 2 ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό clepto » 08 Σεπ 2011, 20:19

αν πέσει καμία καλή ιδέα για το wiki στο τραπέζι ίσως να σας βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ!
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό c7p » 09 Σεπ 2011, 03:39

Όντως μεγάλο το θέμα που άνοιξες Φίλιππε, αλλά πρέπει να κανονιστεί και αυτό.

ALdaperan έγραψε:Λοιπόν θέλω να βοηθήσω να το βελτιώσουμε , να βάλουμε μέσα υλικό ( πχ να μεταφέρουμε οδηγους απο το φόρουμ στο wiki ) ή γενικά χρήσιμο υλικό απο το φόρουμ . Υπάρχει καμία ομάδα που είναι υπευθυνη για το wiki ? Αν όχι δε χρειάζεται να δημιουργθεί επίσημα κάτι .. απλά να μαζευτούμε άτομα που ενδιαφερόμαστε να το σουλουπώσουμε και σε βάθος χρόνου να του κάνουμε αλλαγές , κόψε-ράψε και να το στρώσουμε ;)

Έτσι ακριβώς χρειάζεται μια υπεύθυνη ομάδα για το wiki, όχι ξέχωρους εθελοντές αλλά ομάδα. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω αν θα μπορώ να είμαι στην ομάδα -αν δημιουργηθεί- πάντως έχω αρκετές ιδέες με το τι μπορεί να γίνει πάνω κάτω για το wiki.

Με την προυπόθεση ότι έχουμε άτομα για να δουλέψουν για την οργάνωση του wiki, δηλαδή έχουμε μια ομάδα μπορούμε να δούμε τα εξής:

  1. Αν χρειάζεται να αλλάξουμε την ιεραρχεία του wiki, ποιες σελίδες θα είναι που. Προσωπικά ορισμένες φορές το wiki με μπερδεύει. Ψάχνω να βρώ κάτι αλλά δεν το βρίσκω, παρόλα αυτά υπάρχει κάπου κρυμένο!

  2. Επι ευκαιρίας το καλύτερο wiki που έχω δει είναι αυτό της ιταλικής κοινότητας του Ubuntu, και πραγματικά μπράβο τους. http://wiki.ubuntu-it.org/
    Αν και δεν ξέρω ιταλικά το βρίσκω πολύ εύχρηστο, απο το σχεδιασμό του και μόνο σε καθοδιγεί να βρείς αυτό που θέλεις. Στην κεντρική σελίδα σου λέει για τον επίσημο οδηγό πάντε εδώ, http://help.ubuntu-it.org/ για τον οδηγό της κοινότητας εκεί, http://wiki.ubuntu-it.org/Documentazione/Indice. Αν ρίξετε μια ματιά και περιηγηθείτε στο wiki ειδικά στον οδηγό της κοινότητας θα καταλάβετε για τι μιλώ. Αν με το καλό μαζευτεί η ομάδα για το wiki πιστεύω το ιταλικό wiki μπορεί να είναι οδηγός στην προσπάθεια αυτή.

  3. Την ενσωμάτωση της επίσημης τεκμηρίωσης στο wiki μας. Μας δίνετε η δυνατότητα μετάφρασης της, και ήδη έχει ολοκληρωθεί το 85% των μεταφράσεων για την έκδοση 11.04, που να υπήρχε και δημοσίευση τους σε κάποια σελίδα https://translations.launchpad.net/ubuntu-docs ! Στο ιταλικό wiki αυτές οι μεταφρασμένες σελίδες αποτελούν ξεχωριστή κύρια ενότητα -βλπ 1-.

  4. Τι αλλαγές μπορούν να γίνουν στην υπάρχουσα Wiki Engine, δηλαδή το λογισμικό πάνω στο οποίο τρέχει το wiki, ώστε να μας διευκολύνει ακόμα περισσότερο και να μην μπερδεύει τον τελικό αναγνώστη. Πληροφοριακά το wiki μας χρησιμοποιεί το MoinMoin όπως και πολλοί άλλοι οργανισμοί (http://moinmo.in/MoinMoinScreenShots).

Προς το παρόν το κυριότερο ζήτημα είναι να δημιουργηθεί η ομάδα, όλα τα παραπάνω ή οποιαδήποτε ιδέα είναι προσωρινά/πρακτικά άχρηστη αν δεν υπάρχει μια ομάδα για να την υλοποιήσει. Α, και να μην γελιόμαστε 4-5 υπεύθυνα άτομα για αρχή είναι πάρα πολύ καλα, και μετά όσο υπάρχει έργο τόσο θα προσελκύονται νέα μέλη :P . Πραγματικά ακόμα και 3 άτομα με πολύ καλή οργάνωση μπορούν να καταφέρουν θαύματα :) .
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 09 Σεπ 2011, 04:14

@c7p αν υπολογίσουμε και εσένα, είμαστε ήδη 3 άτομα (εγώ+ALdaperan),
μην σου πω 4 μαζί με τον Nisok.

Παιδιά θέλετε να δημιουργηθεί η ομάδα με εμάς και από εκεί και πέρα όποιος άλλος θέλει μπαίνει;
Κάπως πρέπει να ξεκινήσει η όλη ιστορία. Έτσι πάει, αρχικά "σηκώνουν" το βάρος κάποια λίγα άτομα
και αργότερα μαζεύονται μερικοί ακόμη.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Σεπ 2011, 08:53

+1 c7p .

Νομίζω έπιασες το νόημα !! Προτεραιότητα μας νομίζω θα πρέπει να είναι να φτιάξουμε το interface του wiki να είναι πιο User friendly !! Σαν του ιταλίκου για παράδειγμα , και εγώ κάπως έτσι το φανταζόμουν . Ίσως να χρειαστεί να βρούμε άλλη πλατφόρμα για wiki και όχι το MoinMoin !!

Καλό θα ήταν να ψάξουμε να βρούμε μια πλατφόρμα πιο φιλική στο χρήστη και μετά πάνω σε αυτή να δουλέψουμε , να φτιάξουμε ενότητες και να βάλουμε υλικό κλπ κλπ

Δείτε στο Ιταλικό που έβαλε ο c7p πόσο νοικοκυρεμένα είναι σε κατηγορίες και με ωραίο περιβάλλον (http://wiki.ubuntu-it.org/Documentazione/Indice) . Πάνω σε τι βασίζεται το Ιταλικό , μπορούμε να βρούμε πώς κατασκευάστηκε ;

Οπότε συνοψίζοντας , θεωρώ προτεραιότητα να αλλάξουμε τη μηχανή που βασίζεται το wiki . Με λίγα λόγια φτου και από την αρχή για να το κάνουμε πιο λειτουργικό !! Σε επόμενο βήμα θα αρχίσουμε να το εμπλουτίζουμε με υλικό άφθονο . Δόξα το Θεό έχουμε μπόλικο . Δεν θα κολλήσουμε εκεί ;)

@filippos.xf H ομάδα έχει ήδη δημιουργηθεί και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι :D Θα χρειαστούμε και έναν διαχειριστή σίγουρα (βλ the_eye) να κάνει αν είναι τις απαραίτητες αλλαγές για να μεταβούμε σε άλλη πλατφόρμα για το wiki ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό c7p » 09 Σεπ 2011, 12:52

filippos.xf έγραψε:@c7p αν υπολογίσουμε και εσένα, είμαστε ήδη 3 άτομα (εγώ+ALdaperan),
μην σου πω 4 μαζί με τον Nisok.

Υπολόγιζε με :). Περιμένουμε 2-3 μέρες ακόμα μήπως μπούν και άλλα άτομα και ξεκινάμε ;

ALdaperan έγραψε:Καλό θα ήταν να ψάξουμε να βρούμε μια πλατφόρμα πιο φιλική στο χρήστη και μετά πάνω σε αυτή να δουλέψουμε , να φτιάξουμε ενότητες και να βάλουμε υλικό κλπ κλπ

Δείτε στο Ιταλικό που έβαλε ο c7p πόσο νοικοκυρεμένα είναι σε κατηγορίες και με ωραίο περιβάλλον (http://wiki.ubuntu-it.org/Documentazione/Indice) . Πάνω σε τι βασίζεται το Ιταλικό , μπορούμε να βρούμε πώς κατασκευάστηκε ;

Και εγώ ήμουν περίπου αυτής της άποψης, αν το MoinMoin ακόμα και παραμετροποιημένο δεν μας κάνει πρέπει να ψάξουμε για άλλο λογισμικό που να ικανοποιεί τις ανάγκες μας.

Μπορώ να έρθω σε επαφή με τους Ιταλούς για να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες που μπορούν να μας βοηθήσουν.

Κάτι δευτερεύον, παράλληλα με της ομάδα που σχετίζεται άμεσα με το wiki μας μπορεί να δημιουργηθεί μια ομάδα μετάφρασης της επίσημης τεκμηρίωσης.
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό clepto » 09 Σεπ 2011, 13:38

ίσως να βοηθάω και εγώ αραιά πυκνά...δε ξέρω ακόμα, περιμένω να αρχίσουν τα σχολεία για να δω το φόρτο εργασίας μου!
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 11 Σεπ 2011, 15:50

Παιδιά μόλις πριν λίγη ώρα δημιουργήθηκε η ομάδα του wiki στο υπόμνημα του φόρουμ.
Βέβαια στην παρούσα φάση η ομάδα είναι μικρή από άτομα, αλλά παρόλα αυτά μπορούμε να κάνουμε έργο.

Τα πρώτα ζητήματα που πρέπει να εξετάσουμε είναι:

  • Η μετάβαση από την πλατφόρμα που έχουμε τώρα στην επιθυμητή και ποιος θα την πραγματοποιήσει
  • Η αναδιαμόρφωση του AdminGroup, με τις σχετικές προσθαφαιρέσεις ατόμων

Πλέον, με την δημιουργία της ομάδας στο υπόμνημα του φόρουμ, τα άτομα που είμαστε στην ομάδα του wiki
μπορούμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας εύκολα με pm (βλ. επιλογή σχετικής ομάδας). Αλλά και από εδώ σε αυτό το θέμα.

Άντε καλή μας αρχή!

Όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει στο wiki της κοινότητας και θέλει να προσφέρει είναι ευπρόσδεκτος.

filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Οργάνωση και καθαρισμός του Wiki!!

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 11 Σεπ 2011, 20:57

ALdaperan έγραψε:Δείτε στο Ιταλικό που έβαλε ο c7p πόσο νοικοκυρεμένα είναι σε κατηγορίες και με ωραίο περιβάλλον (http://wiki.ubuntu-it.org/Documentazione/Indice) . Πάνω σε τι βασίζεται το Ιταλικό , μπορούμε να βρούμε πώς κατασκευάστηκε ;

Αν και δεν ασχολουμαι ενεργά ήθελα να παραθέσω τη γνώμη μου. Το νοικοκύρεμα και οι κατηγορίες δεν έχει να κάνει με την επιλογή του wiki. Κατά τη γνώμη το MoinMoin είναι φανταστικό. Ο χρόνος που θα χρειαστεί για να τεθεί σε λειτουργία ένα νέο wiki συν το χρόνο για να περαστούν τα παλιά στο καινουριο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για το νοικοκύρεμα. Σίγουρα είναι πιο εύκολο και όλους μας αρέσει να δουλεύουμε σε καθαρό περιβάλλον, αλλα αν έλεγε η sun όταν νοικοκυρεύει το κώδικα του openoffice να τον ξαναγράφει από την αρχή δε θα λειτουργούσε ποτέ τίποτε (ένα παράδειγμα έφερα).

Σχετικά με την ενσωμάτωση της τεκμηρίωσης: τώρα σε τι μορφή βρίσκεται; html ή tex; Ίσως υπάρχουν εργαλεία να μετατρέπουν html ή tex σε moinmoin syntax αυτόματα. Αν δεν υπάρχουν είναι πιο εύκολο να γράψουμε ένα από το να κάνουμε την παραπάνω δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά