ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04 (Λύθηκε)  Το θέμα επιλύθηκε

...κάρτες δικτύου, modems, προβλήματα internet
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα των εντολών στο τερματικό :
lspci -nn
lsusb
rfkill list

ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04 (Λύθηκε)  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό zdllin » 11 Μάιος 2009, 02:23

Tην καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους του Ubuntu.
Είμαι καινούριος στο φόρουμ (όχι στο Ubuntu!)
Παρόλα αυτά θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ μια εμπειρία μου.
Έχει να κάνει με τη πολυσυζητημένη κάρτα USB ZTE MF636 (Cosmote) για Internet μέσω Κιν.Τηλεφ.
Ενώ με τις προηγούμενες εκδόσεις του Ubuntu 8.04 (το έχω σε EEEpc ubuntu-eee αν θυμάστε) όσο και με το Ubuntu 8.10 η καρτούλα τα πήγαινε μια χαρά με τις διάφορες αναγκαίες επεμβάσεις
(wvdial, usbserial κλπ).
Στο 9.04 αναγνωρίζεται μεν από το network-manager, αλλά μετά από λίγο καταρέει ( ο network-manager).
Το πιο περίεργο όμως είναι ότι δε φαίνεται να υπάρχουν "καταχωρήσεις" στο /dev δηλ /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2, /dev/ttyUSB3 κλπ ή χάνονται για καποιο περίεργο λόγο μετά από λίγο!
Ψάχνοντας λίγο βρήκα κάτι που ίσως έδει σχέση https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/369122 αλλά δε βοηθάει και πολύ.
Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία?
Τελευταία επεξεργασία από zdllin και 12 Μάιος 2009, 19:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
zdllin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 01:34
Εκτύπωση

Re: ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04

Δημοσίευσηαπό linuxman » 11 Μάιος 2009, 11:54

Για πες μας πως έχει γίνει εγκατάσταση , κανονική η μέσα από τα παράθυρα ?
Έχεις κάνει ενημερώσεις όλες με ανοικτές όλες τις πηγές λογισμικού ?
Είναι μικρό φορητό η κανονικό ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04

Δημοσίευσηαπό zdllin » 11 Μάιος 2009, 22:44

Η εγκατάσταση (αρκετές φορές μάλιστα) έχει γίνει κανονικά από την αρχή (Δεν έχω καθόλου παράθυρα πουθενά! όσο και αν είναι περίεργο) σε netbook Asus EeePC 901 (solid), από usb stick και με όλες τις ενημερώσεις.
Το πρόβλημα το έχω όμως και με κανονικό laptop (Sony Vaio δεν θυμάμαι τώρα μοντέλο γιατί το έχω στο γραφείο).
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
zdllin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 01:34
Εκτύπωση

Re: ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04

Δημοσίευσηαπό GeorgeVita » 12 Μάιος 2009, 15:57

Γειά σας,
έκανα σήμερα μια πλήρη εγκατάσταση Ubuntu 9.04 σε Asus EeePC 1000H (single boot από σκληρό δίσκο).

Η διαδικασία εγκατάστασης (λίγο σύνθετη):

- "κατέβασα" το iso i386 για LiveCD (http://www.ubuntu.com > Download Desktop 9.04)
- "έκαψα" ένα CD
- Boot σε desktop, live mode, έφτιαξα ένα USB stick από System > Administration > USB startup creator
>>> προσοχή: πρέπει να κάνετε unmount το USB drive για να λειτουργήσει το παραπάνω
- Boot το EeePC με το USB stick συνδεδεμένο και με το ESC πατημένο, επιλογή boot από USB stick
- Στην εκκίνηση ζήτησα install Ubuntu (αγγλικά και όλα στο default)
- Οταν έγινε η εγκατάσταση έκανα πλήρες update από το System > Administration > Update Manager
(χρησιμοποίησα "γειτονικό WiFi")
- Reboot (για να είμαστε σίγουροι!)
- Δεξί κλικ στο εικονίδιο του Network Manager και απενεργοποίηση του Wireless (για ησυχία...)

... τώρα ήρθε η ώρα για τα "περίεργα"...
Βασική προϋπόθεση είναι το MF636 να δίνει 19d2 : 0031 στην εντολή lsusb
(περισσότερα στο viewtopic.php?f=39&t=2874)

- Ανοίγουμε παράθυρο τερματικού και:
sudo gedit /usr/share/hal/fdi/information/10freedesktop/10-modem.fdi
Αναζήτηση (ctrl-F) γιά 19d2, πάμε μετά τη γραμμή "<!-- ZTE MF628 HSDPA USB dongle -->" και αλλάζουμε το "usb.product_id" από "0015" σε "0031"
- Save και Exit από το gedit
- Reboot με το MF636 τοποθετημένο στο USB port και απενεργοποίηση του Wireless (πάλι για ησυχία...)
- Κανονικά μετά την εκκίνηση θα ξεκινήσει μιά διαδικασία ρύθμισης της σύνδεσης "Mobile Broadband"
(αν δεν ξεκινήσει σε 30 δευτερόλεπτα δοκιμάστε με δεξί κλικ στο εικονίδιο του Network Manager και Edit Connections, Mobile Broadband, Add).
>>> Ρυθμίζουμε κάθε νέο δίκτυο με τα ίδια στοιχεία (στο δκό μου έγινε 2 φορές και εμφανίστηκαν 4 ίδια δίκτυα).

- Συνδεόμαστε με αριστερό κλικ στο εικονίδιο του Network Manager και μετά επιλογή στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ από τα ΙΔΙΑ ΔΙΚΤΥΑ (πιθανόν να λειτουργεί και με κάπιο από τα παραπάνω αλλά ... οι δοκιμές δικές σας).

Προσωπικό σχόλιο: δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος ρύθμισης αλλά λειτουργεί (προς το παρόν). Το Ubuntu 9.04 ΔΕΝ είναι Backwards compatible (http://en.wikipedia.org/wiki/Backward_compatibility) με τα 8.04 και 8.10 στα wvdial και usbserial προκαλώντας αρκετά προβλήματα σε 3G modems. Σε διάφορα μηνύματα του launchpad.net αναφέρουν ότι θα διορθωθεί στο μέλλον.

Το post αυτό γράφτηκε από το MF636 με κάρτα Wind adsm (!) μέσω Ubuntu 9.04 (single boot) σε EeePC 1000H.

Φιλικά
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
GeorgeVita
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 14:33
Εκτύπωση

Re: ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04

Δημοσίευσηαπό zdllin » 12 Μάιος 2009, 18:41

Δίνοντας "lsusb" έχω κανονικά 19d2 : 0031 με το USB stick συνδεδεμένο.
Βλεποντας τον Network Manager να αναγνωρίζει ότι υπάρχει 3G συσκευή και να μου ανοίγει το διάλογο για τη δημιουργία νέας σύνδεσης, θεώρησα πως όλα έχουν καλώς με τα "*.fdi"
Παρόλα αυτά, και μετά τη παρέμβαση στο "10-modem.fdi" σύμφωνα με τον "GeorgeVita" (το ίδιο είχα κάνει και στο 8.10 αν θυμάμαι καλά ;) ), ο Network Manager έπαψε να κολάει, ευχαριστώ! :P
Αρχίζω τις προσπάθειες σύνδεσης και θα επανέρθω
zdllin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 01:34
Εκτύπωση

Re: ZTE MF636 (Cosmote) και Ubuntu 9.04

Δημοσίευσηαπό zdllin » 12 Μάιος 2009, 18:58

Παιδιά όλα καλά πλέον ευχαριστώ! :lol:
zdllin
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 01:34
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Δικτύου (Ethernet, WiFi, Bluetooth) / Internet