βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό ion » 26 Αύγ 2012, 21:48

Καλησπέρα σε όλους.είμαι αρχάριος στο ubuntu(12.04). έχω εγκαταστήσει το ubuntu με usb στο laptop και κατά την διαδικασία αυτή δεν έβαλα κωδικό καθόλου για να μπαίνω χωρίς να απαιτείται login. Έτσι γίνεται είσοδος κανονικά χωρίς να μου ζητά κωδικό.Όμως όταν θέλω να κάνω install ή αναβαθμιση μου ζητάει συνθηματικό πράγμα που δεν έχω βάλει και φυσικά όταν κάνω αλλαγή χρήστη θέλει κωδικό που δεν υπάρχει.Τί μπορώ να κάνω γιαυτο το πρόβλημα μου και πως;
ion
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Αύγ 2012, 21:57

ion έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.είμαι αρχάριος στο ubuntu(12.04). έχω εγκαταστήσει το ubuntu με usb στο laptop και κατά την διαδικασία αυτή δεν έβαλα κωδικό καθόλου για να μπαίνω χωρίς να απαιτείται login. Έτσι γίνεται είσοδος κανονικά χωρίς να μου ζητά κωδικό.Όμως όταν θέλω να κάνω install ή αναβαθμιση μου ζητάει συνθηματικό πράγμα που δεν έχω βάλει και φυσικά όταν κάνω αλλαγή χρήστη θέλει κωδικό που δεν υπάρχει.

Eκεί που σου ζητάει κωδικό δοκίμασες να πατήσεις σκέτο Enter χωρίς να πληκτρολογήσεις τίποτα;

Σου συνιστώ να βάλεις έναν κωδικό, καθώς αυτό το σύστημα που υπάρχει με τους χρήστες και τα δικαιώματά τους στο ubuntu και στο linux γενικότερα, είναι υπεύθυνο κατά ένα μεγάλο βαθμό για την πολύ καλή ασφάλεια που παρέχουν το linux συστήματα. Αν και δεν νομίζω να επηρεάζει την ασφάλεια μιάς και στον ζητάει τελικά και ας είναι κενός. Τέλος πάντων.

Μπορείς να το κάνεις ανοίγοντας το System Settings (Ρυθμίσεις συστήματος), κάτω από την κατηγορία System (Σύστημα), το τελευταίο εικονίδιο γράφει User accounts (λογαριασμοί χρηστών) ή τα αντίστοιχα ελληνικά αν δεν χρησιμοποιείς αγγλικό σύστημα.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει μπορείς να αλλάξεις τον κωδικό σου και να φτιάξεις νέο, καθώς και να ενεργοποιήσεις το αυτόματο login (δηλαδή να μη σου ζητάει κωδικό για να κάνεις login κατά το boot), πράγμα που λύνει το αρχικό πρόβλημά σου. Άμα δεν σε αφήνει, πάνω δεξιά έχει επιλογή Lock/Unlock προκειμένου να έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις τις τρέχουσες ρυθμίσεις.

Καλώς όρισες στην κοινότητα.

ΕDIT:Eπίσης άμα η εγκατάστασή σου είναι νέα και δεν έχεις κάτι να χάσεις, τότε ξανακάνε εγκατάσταση το Ubuntu και βάλε κωδικό. Και μετά ακολουθείς τα βήματα παραπάνω για να ενεργοποιήσεις το αυτόματο login.
Τελευταία επεξεργασία από eliasps και 26 Αύγ 2012, 22:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 26 Αύγ 2012, 22:10

έχω εγκαταστήσει το ubuntu με usb στο laptop και κατά την διαδικασία αυτή δεν έβαλα κωδικό καθόλου

Προφανώς κάτι δεν θυμάσαι καλά.
Δεν αφήνει να γίνει εγκατάσταση αν δεν συμπληρώσεις τα πεδία του κωδικού.
Εσύ απλά επέλεξες να μην απαιτείται κωδικός για την είσοδο.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Αύγ 2012, 22:13

sotos21 έγραψε:
έχω εγκαταστήσει το ubuntu με usb στο laptop και κατά την διαδικασία αυτή δεν έβαλα κωδικό καθόλου

Προφανώς κάτι δεν θυμάσαι καλά.
Δεν αφήνει να γίνει εγκατάσταση αν δεν συμπληρώσεις τα πεδία του κωδικού.
Εσύ απλά επέλεξες να μην απαιτείται κωδικός για την είσοδο.

Aυτό νόμιζα και εγώ, αλλά από ότι είδα στο ίντερνετ είναι και άλλοι που έχουν αφήσει τα πεδία του κωδικού κενά. Εκτός αν έκαναν όλοι το ίδιο λάθος.

@ion
Όπως και να 'χει, πιστεύω πως πρέπει να κάνεις νέα εγκατάσταση.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 26 Αύγ 2012, 22:17

Έχω προσπαθήσει να αφήσω κενό αυτό το πεδίο (σε μια δοκιμαστική εγκατάσταση) και δεν με άφηνε καθόλου, δεν προχωρούσε η εγκατάσταση.
Μπορεί όμως να προσπαθήσει αυτό που λέει εδώ http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword Αν δεν τα καταφέρει ξαναποστάρει
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 26 Αύγ 2012, 22:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό ion » 26 Αύγ 2012, 22:20

και πως θα τους εγκαταστήσω ξανά με ένα εύκολο τρόπο;
ion
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Αύγ 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Αύγ 2012, 22:28

sotos21 έγραψε:Έχω προσπαθήσει να αφήσω κενό αυτό το πεδίο (σε μια δοκιμαστική εγκατάσταση) και δεν με άφηνε καθόλου, δεν προχωρούσε η εγκατάσταση.

Όπως λέει ο sotos21, είναι αδύνατον να αφήσεις κενό το πεδίο του κωδικού. Οπότε μάλλον έχεις βάλει έναν κωδικό αλλά δεν τον θυμάσαι.

ion έγραψε:και πως θα τους εγκαταστήσω ξανά με ένα εύκολο τρόπο;

Να εγκαταστήσεις ποιούς ξανά; Τους κωδικούς; Υπάρχει μιά διαδικασία που μπορεί να γίνει μέσω recovery mode αλλά είναι πιο εύκολο και καλύτερο να ξανακάνεις μία νέα εγκατάσταση, όπως έκανες και πριν δηλαδή, από το LiveUSB που έχεις φτιάξει, μόνο που όταν σου ζητήσει να βάλεις κωδικό, βάλε έναν που να τον θυμάσαι.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό Learner » 26 Αύγ 2012, 22:43

eliasps έγραψε:Να εγκαταστήσεις ποιούς ξανά; Τους κωδικούς; Υπάρχει μιά διαδικασία που μπορεί να γίνει μέσω recovery mode αλλά είναι πιο εύκολο και καλύτερο να ξανακάνεις μία νέα εγκατάσταση, όπως έκανες και πριν δηλαδή, από το LiveUSB που έχεις φτιάξει, μόνο που όταν σου ζητήσει να βάλεις κωδικό, βάλε έναν που να τον θυμάσαι.


Η διαδικασία για να θέσεις νέο κωδικό είναι 2 εντολές από root σε recovery mode.

Κώδικας: Επιλογή όλων
mount -o rw,remount /
passwd <username>

<username> = το όνομα χρήστη.
βάζει τον κωδικό που θέλει (2 φορές επαλήθευση)
και τέλος. Διαδικασία 5 λεπτών το πολύ.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: βοηθεια με κωδικους/συνθηματικο

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 26 Αύγ 2012, 22:44

και πως θα τους εγκαταστήσω ξανά με ένα εύκολο τρόπο;

α)Μπαίνεις από recovery mode δες εδώ εικόνες http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword
β)Επιλέγεις root
γ)Γράφεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
mount -o rw,remount /

δ)Μετά γράφεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
passwd  ion
(υποθέτω ότι το username σου είναι ion, αν δεν είναι αυτό βάλε το σωστό, αν δεν το θυμάσαι γράψε
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls /home
και θα στο πει)
ε)Θα σου ζητήσει τον νέο κωδικό , βάλτον και enter αλλά δεν θα βλέπεις τι θα πληκτρολογείς (δις)
δ)
Κώδικας: Επιλογή όλων
exit

Όλα τα παραπάνω με το πληκτρολόγιο στα αγγλικά βέβαια (αλλάζει κατά τα γνωστά με alt+ shift)
Edit πάλι με προλάβανε
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 26 Αύγ 2012, 23:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron