Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Συζήτηση - Ιδέες - Δράσεις για την προώθηση του Ubuntu και του ΕΛΛΑΚ

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 30 Οκτ 2009, 05:34

@sokoban4ever το όλο θέμα με την ψηφοφορία και την συζήτηση μας δεν αφορά μόνο κινήσεις για περιοδικά και εφιμερίδες. ;) Τα στοιχεία που παρέθεσες στο spoiler είναι πάρα πολύ χρήσιμα. :thumbup:

Οι κινήσεις που μπορούν να γίνουν είναι αρκετές και διαφορετικές, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Μακάρι να μπορέσουμε να υλοποιήσουμε όλα όσα θέλουμε και όλες μας τις ιδέες δίχως καθόλου χρήματα και ποτέ να μην χρειαστούν αλλά δεν νομίζω ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Εχω την αίσθηση ότι κάποιοι μπορεί να βλέπουν το θέμα καταπιεστικά αλλά δεν είναι αναγκαστικό κάποιο μέλος να προσφέρει χρηματικό ποσό σε καμία περίπτωση, πέρα από αυτό το μέλος θα δίνει ότι ποσό θέλει και ανάλογα με τα χρήματα που συγκεντρόνουμε θα κάνουμε διάφορες κινήσεις. Από την άλλη αν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο δεν θα χαλάει την εικόνα ούτε την φιλοσοφία της κοινότητας, αφού τα χρήματα θα τα μαζεύουμε εμείς οι ίδιοι και θα τα ξοδεύουμε όπου θέλουμε εμείς. Τώρα αν μπορούμε να οργανώσουμε κάτι τέτοιο καλά, αν είναι δύσκολο κτλ. αυτό εξαρτάται από εμάς πάντα. Μπορεί τα χρήματα να μην χρειάζονται για τα περιοδικά, τις εφημερίδες κτλ. αλλά θα φανούν χρήσιμα για άλλες κινήσεις και ιδέες που είτε ήδη έχουν αναφερθεί ή άλλες που μπορεί να αναφερθούν στο μέλλον.

Να αναφέρω κάτι που ξέχασα να το γράψω στο αρχικό ποστ.

Σε περίπτωση που θελήσετε να αλλάξετε ψήφο υπάρχει αυτή η δυνατότητα!

filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 30 Οκτ 2009, 10:48

Αν είναι εφικτό αυτό που λέει ο lagari81 είναι προτιμότερο :thumbup:
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Οκτ 2009, 10:59

Διαφωνώ για τον εξής λόγο: Δεν υπάρχει έστω και μια άτυπη ομάδα/συμβούλιο/συντονισμού που να αναλαμβάνει τις όποιες ευθύνες/υποχρεώσεις... Με χρήματα δεν παίζουμε... Σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει ο κανόνας "είμαστε χύμα και ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο"...

Για να γίνει αυτό που προτείνεις @filippos.xf θα πρέπει πρώτα να βρεθούν τα άτομα που θα αναλάβουν τις ευθύνες... Να βγουν μπροστά και να πουν "Εμείς θα είμαστε οι υπεύθυνοι, σε εμάς θα δίνετε τα χρήματά σας..."

Ας βρεθούν πρώτα τα άτομα αυτά, να συσταθεί μια άτυπη ομάδα/συμβούλιο/συντονισμού και μετά συζητάμε τα υπόλοιπα...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 30 Οκτ 2009, 11:23

+1 @ bullgr σωστός
Δέν είναι μόνο αυτό το θέμα , έχω ασχοληθεί για χρόνια με συλλόγους και απο μαρτυρίες άλλων οι διαπιστώσεις είναι πικρές.
Μια και μόνο στραβή μπορεί να διαλύσει την κοινότητα.Μπορούμε αντί αυτού σιγά σιγά να βελτιώνουμε την εμφάνησή μας έτσι ώστε κάθε παρουσίαση μας να γίνετε και καλύτερη στο μέλλον.Τίποτα δεν γίνετε απο την μια μέρα στην άλλη όλα τα πράγματα θέλουν το χρόνο τους.
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ftso » 30 Οκτ 2009, 11:49

lοgari81 +0.75 :mrgreen:

Το υπόλοιπο +0.25 πάει σε μια πιο βελτιωμένη έκδοση της πρότασης η οποία θα έρθει από την συζήτηση...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Kira » 30 Οκτ 2009, 12:35

Καλημέρα και από εμένα παιδιά.
Πρώτον να πω ότι εγώ δεν ψήφισα καθώς θεωρώ οτί δεν εμπλέκομαι αρκετά στο χώρο ούτε είμαι αρκετό καιρό στο site έτσι ώστε ενα click μου πιθανόν να φέρει μια αλλαγή σε αυτό.
Off topic:
Δεύτερον, ίσως να μην είναι και το καταλληλότερο θέμα αυτό εδώ, θα ήθελα να σας πω κάποιες ιδέες μου. Όσο καιρό είμαι εδώ έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι θέλουν να προωθήσουν το ubuntu στο ευρύ κοινό. Γιατί αυτό? Συμφωνώ ότι ο κόσμος έχει το δικαίωμα να γνωρίζει για το ελεύθερο λογισμικό και να καταλάβει τι είναι και τη σημασία του, όπως επίσης να καταλάβει και ότι έχει επιλογές πέρα απά τα Παράθυρα. Απλά έχω την εντύπωση ότι κάποιοι το βλέπουν ως "Σταυροφορία" (συγκεκριμένα απέναντι στη MS) και το παρατηρώ και στα νέα members που με ελάχιστη χρήση του νεόυ τους λειτουργικού λένε φράσεις του style "Ποτέ ξανά στα windows" etc. Όποιος θέλει και τον ενδιαφέρει θα ψάξει για το linux και το ελεύθερο λογισμικό, δεν είναι ανάγκη να τον κυνηγάτε από πίσω για να του το πείτε.
Αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει απο το forum. Περιμένω τις απαντήσεις σας.

ΥΓ. Αν ψήφιζα θα έλεγα ότι δεν φυμφωνώ.
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 30 Οκτ 2009, 17:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: [offtopic][/offtopic]
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 32bit Dual boot με Win XP
Προδιαγραφές ⇛ Dual Core 2.5GHz│ 2GB │ NVIDIA 9400GT│ LCD 20"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Λειτουργικό ⇛ eeebuntu 3 σε Asus eee 1000H
Άβαταρ μέλους
Kira
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 22 Σεπ 2009, 23:26
Τοποθεσία: Αθήνα/127.0.0.1
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Drakevr » 30 Οκτ 2009, 12:58

διαφωνώ με το θέμα .. οι λόγοι μου πάνω κάτω καλύπτονται παραπάνω συμφωνώ ιδιαιτερα όμως με τον λογάρι81 .. έχει ένα δίκιο όσον αφορά το θέμα με τα υπάρχοντα lugs.

Off topic:
@kira αν πιστεύεις ότι η ενημέρωση που γίνετε στον κόσμο για το linux και γενικά το ΕΛ/ΛΑΚ είναι ανούσια σε παρακαλώ πραγματικά να βγείς στο δρόμο και να πιάσεις καμια 10ria άτομα όλων σχεδόν των ηλικιών και να τους ρωτήσεις.. τι είναι λειτουργικό? τι browser? και τα γνωστά αυτά.. (για ευνόητους λόγους απέφευγε να ρωτήσεις μελόι σε lugs, ρωτα όμως και άτομα που ασχολούνται με τον τομέα.. να δεις απαντήσεις..)
αυτό και μονο του θα σε κάνει να καταλάβεις γιατί οι κοινότητα προσπαθεί να διαδώσει το linux και το ελεύθερο λογισμικό.

α! και μην ξεχάσω.. πες μου αν οι παραπάνω.. ψάξουν και πως.. :)


με την καλυτέρα των προθέσεων ,
~Drakevr
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 30 Οκτ 2009, 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: [offtopic][/offtopic]
Άβαταρ μέλους
Drakevr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 14:47
IRC: Drakevr
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 30 Οκτ 2009, 13:06

Off topic:
@Kira, πολλές φορές τις ενέργειες τις βλέπουμε ως "Σταυροφορίες" όπως λες, κυρίως τα μέλη που που έχουν τον ενθουσιασμού του καινούριου και το μίσος για το παλιό (αν και δεν είναι απόλυτο). Έχω δει και εδώ και σε αλλού linuxαδες να αποκαλούν ζώα τους χρήστες windows και πάει λέγοντας... :roll: . Σε όσες ενέργειες έχουν γίνει, από όσο ξέρω, δεν κυνήγησε κάνεις κανένα. Στηνόταν ένας πάγκος και όσοι πιστοί προσέλθετε :D.
Κατά ταπεινή μου την γνώμη μου προωθούμε μια ιδέα,μια κοινότητα και όχι απλά ένα λογισμικό. Αν προωθούσαμε απλά ένα λογισμικό θα ήμασταν υπάλληλοι κάποιας εταιρίας :lol: . Καλό θα ήταν να ανοίξεις αντίστοιχο θέμα ;)
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 30 Οκτ 2009, 13:26

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για την διαφάνεια:

1. Υπάρχει κάποιος τρόπος στο paypal ή σε κάποια τράπεζα, ώστε να μπορούμε να ξέρουμε τις κινήσεις του λογαριασμού με ένα κλικ;
2. Μπορούμε να κάθε φορά που γίνεται ένα έξοδο να υπάρχει και φωτογραφία του πράγματος που αγοράστηκε σε μια ενότητα του φόρουμ;
3. Αν το κάνουμε και αποτύχουμε για τον ένα ή τον άλλο λόγο, οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές για την κοινότητα;

Εγώ προτείνω να το κάνουμε. Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε το πολύ πολύ να "χάσουμε" καμιά 100αριά ευρώ ο κάθε ένας. Επίσης σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε αυτό με τα lugs πάλι δεν έχω πρόβλημα γιατί και εκεί θα δείξει ο χρόνος αν πετύχει. Σας τα λέω όλα αυτά γιατί έχω πληρώσει λίγα λεφτά για το ελεύθερο λογισμικό (αυτοκόλλητα, cd, τσοντάρισμα σε συλλόγους κτλ), αλλά ξέρω πολύ κόσμο που έχει πραγματικά πολλά λεφτά (υπάρχει σ' αυτό το φόρουμ αλλά δεν λέει το όνομα του :lol: (για αυτό σε αγαπάω :bow: )). Καλό θα ήταν να πάρουμε ένα στοιχειώδη εξοπλισμό (Αφίσες, σημαίες, λάβαρα κτλ) για events να έχουμε σε διάφορες πόλεις, ώστε να κάνουμε πχ software freedom days. Αν δεν θέλουμε να τα έχουμε σπίτι μας ας τα έχουμε στον τοπικό μας lug.

Πάντα πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά... δεν πειράζει αν αποτύχουμε. Θυμάμαι πριν δυο χρόνια ότι στην λίστα του Ubuntu πολλοί δεν ήθελαν να γίνει φόρουμ, σεβαστό, το φόρουμ όμως έγινε και πέτυχε. Το χειρότερο σενάριο είναι να αποτύχουμε... ε και;
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Δημιουργία τραπεζικού λογαριασμού - Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bullgr » 30 Οκτ 2009, 13:29

Off topic:
@Kira
Το linux και το ΕΛΛΑΚ είναι πάνω απ' όλα μια ιδεολογία... Μια ιδεολογία που για να την κατανοήσεις, χρειάζεσαι χρόνο... Έχω δει αρκετούς νέους χρήστες (όλοι προερχόμενοι από windows) που βλέπουν το linux μόνο επιφανειακά, ως απλώς ένα τζάμπα λειτουργικό με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κατανοήσουν το πάθος και την επιμονή μας, να προωθήσουμε το linux και το ΕΛΛΑΚ.

Ο μόνος τρόπος για να αρχίζεις να κατανοείς την ιδεολογία του ΕΛΛΑΚ είναι να διαβάσεις κάποια κείμενα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source

Ένα φανταστικό βιβλίο για την ιστορία και τη φιλοσοφία του ΕΛΛΑΚ:
http://www.amazon.co.uk/Rebel-Code-Linu ... 294&sr=8-3

Πάντως για όλα τα παραπάνω η απάντηση δίνεται και με μία μόνο λέξη... Αυτή τη λέξη χρησιμοποιώ όταν με ρωτούν "Τι σημαίνει open source;":
Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α


kaingeo έγραψε:Πάντα πρέπει να πηγαίνουμε μπροστά... δεν πειράζει αν αποτύχουμε. Θυμάμαι πριν δυο χρόνια ότι στην λίστα του Ubuntu πολλοί δεν ήθελαν να γίνει φόρουμ, σεβαστό, το φόρουμ όμως έγινε και πέτυχε. Το χειρότερο σενάριο είναι να αποτύχουμε... ε και;

Για τη δημιουργία του forum βγήκαν κάποιοι μπροστά, πήραν πρωτοβουλίες και προπαντώς πήραν την ΕΥΘΥΝΗ... Χωρίς αυτά τα άτομα (που πήραν την ευθύνη) δεν θα υπήρχε forum...

Άρα πάλι εκεί καταλήγω: Πως πρέπει να βρεθούν ΠΡΩΤΑ τα άτομα που θα αναλάβουν την ευθύνη, να μας παρουσιάσουν μια ολοκληρωμένη πρόταση, ένα ολοκληρωμένο πλάνο και έπειτα προχωράμε στα υπόλοιπα.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Ubuntu-gr Marketing