Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να επιλέξετε, με προσοχή, την άδεια που θέλετε να έχουν οι οδηγοί που συγγράφετε.
Πληροφορίες για τις άδειες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Άμα επιθυμείτε κάποια άλλη άδεια επικοινωνήστε με κάποιο Διαχειριστή είτε Συντονιστή.

Σημαντικό είναι να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία http://imagebin.ubuntu-gr.org για τις εικόνες.

Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό simosx » 15 Σεπ 2009, 21:15

Η ψηφοφορία σχετικά με το φόρουμ και το ζήτημα καθιέρωσης CreativeCommon By-Sa για τους όδηγους έληξε σήμερα,
viewtopic.php?f=9&t=6923
και ακολουθεί η περίληψη των δημοσιεύσεων.

Στη συζήτηση υπήρξαν 150 περίπου σχόλια τα οποία βοήθησαν για να κατανοήσουμε καλύτερα το θέμα των αδειών Creative Commons, ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων μας για τις δημιουργίες.

Ψήφισαν 34 άτομα, από τα οποία
82% επέλεξαν «Συμφωνώ»
15% επέλεξαν «Διαφωνώ με κάθε άδεια»
3% επέλεξαν «Διαφωνώ με την προτεινόμενη άδεια (?)»

Παρασκήνιο

Όταν κάποιος δημιουργεί ένα μη-ευτελές έργο όπως έναν οδηγό (guide) στο φόρουμ, τότε φτιάχνει ένα δημιούργημα για το οποίο διατηρεί τα πλήρη πνευματικά δικαιώματα (αυτό που λένε All Rights Reserved). Αν δεν γίνει αναφορά για κάποια άδεια, τότε η προεπιλογή άδειας είναι τα πλήρη πνευματικά δικαιώματα να ανήκουν στο δημιουργό. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος πάρει τον οδηγό σας και τον αντιγράψει/τροποποιήσει (ακόμα και αν πει ότι ο οδηγός γράφτηκε από εσάς, και ακόμα και να βάλει το URL σας), τότε παραβιάζει τα πνευματικά σας δικαιώματα.

Αυτή η κατάσταση προέρχεται από τη συνθήκη της Βέρνης που υπέγραψε και η Ελλάδα και όλες σχεδόν οι χώρες του κόσμου.
Αντιγράφω από τη Wikipedia,
The 1886 Berne Convention first established recognition of copyrights among sovereign nations, rather than merely bilaterally. Under the Berne Convention, copyrights for creative works do not have to be asserted or declared, as they are automatically in force at creation. In these countries, there is no requirement for an author to "register" or "apply for" a copyright, or to mark his or her works with a copyright symbol or other legend. As soon as a work is "fixed", that is, written or recorded on some physical medium, its author is automatically entitled to all copyrights in the work, and to any derivative works unless and until the author explicitly disclaims them, or until the copyright expires.

Για περισσότερα, δείτε
http://en.wikipedia.org/wiki/Copyright (πηγή για το παραπάνω)
http://en.wikipedia.org/wiki/Berne_Conv ... stic_Works

Το σφάλμα που κάνουν αρκετοί είναι ότι νομίζουν ότι, αν δεν υπάρχει αναφορά για κάποια άδεια σε ένα δημιούργημα, τότε το δημιούργημα είναι δημόσιο αγαθό (public domain). Για να είναι ένα δημιούργημα public domain, ο δημιουργός πρέπει να αναφέρει ρητά ότι το δημιούργημα είναι public domain.

Τρέχουσα κατάσταση: Μέχρι αυτή τη στιγμή (15 Σεπ 2009) δεν έχουμε κάποιο κείμενο στο φόρουμ που να περιγράφει την άδεια διάθεσης των δημιουργημάτων μας, οπότε ο κάθε δημιουργός διατηρεί αυτόματα τα πλήρη πνευματικά δικαιώματα.

Για τις απλές απαντήσεις που δίνει κάποιος κατά τη συζήτηση στο φόρουμ (σε αντίθεση με τους οδηγούς που είναι πλήρη κείμενα) υπάρχει το ερώτημα αν είναι αποτελούν «δημιούργημα», οπότε αν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Η απάντηση δεν είναι εύκολη και εξαρτάται από την κάθε χώρα. Για την Ελλάδα δεν έχω ιδέα, και η τυχαία θέση μου είναι ότι δεν αποτελούν γενικά δημιουργήματα.

Επόμενα βήματα: Αυτό που θέλουμε να πετύχουμε είναι να δώσουμε περισσότερες ελευθερίες στα δημιουργήματά μας. Για κείμενα όπως οι οδηγοί, η τυπική άδεια διάθεσης είναι η Creative Commons, και για τους οδηγούς η παραλλαγή που μας ενδιαφέρει είναι η By-Sa (Attribution, Share-Alike). Δηλαδή, αν κάποιος πάρει τον οδηγό (guide) μας πρέπει
1. να αναφέρει ποιος είναι ο συγγραφέας (π.χ. ftso@ubuntu-gr)
2. και να διανείμει δικές του παραλλαγές του οδηγού με την ίδια άδεια (αυτό βοηθά για να διατηρείται το υλικό ελεύθερο, και είναι στο ίδιο στυλ με την GPL).

Θέλουμε να σκεφτούμε τι επιλογές έχουμε που να μπορούν να υλοποιηθούν και σε phpBB.
Η επιλογή στο ubuntuforums.org είναι, για όλο το υλικό,
Public forum data is released under the Creative Commons Attribution 2.5 License.
. Αυτό είναι κάτι που βλέπει το νέο μέλος κατά την εγγραφή και υπάρχει στους όρους χρήσης.

Στην περίπτωση του forum.ubuntu-gr.org, επειδή έχουμε ξεκινήσει με τη περιοριστική μορφή (πλήρη πνευματικά δικαιώματα στο δημιουργό), φαίνεται ότι χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία.

α. Για τις γενικές δημοσιεύσεις/απαντήσεις (δηλαδή, όλα εκτός από τους οδηγούς), νομίζω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη φράση «Τα δημόσια δεδομένα του φόρουμ διατίθενται βάσει της Άδειας Creative Commons Attribution 2.5, με εξαίρεση των οδηγών (guides) που αναφέρουν σε κάθε περίπτωση την άδεια διάθεσης.»
β. Ο κάθε δημιουργός οδηγού θα είναι σε θέση να επιλέξει την άδεια διάθεσης του δημιουργήματος. Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε νέο bbcode όπου θα εμφανίζεται με όμορφο τρόπο το CC By-Sa. Ενναλακτικά, θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε τους διαχειριστές αν για όλους τους οδηγούς των μελών Α, Β, Γ (που θέλουν CC By-Sa) να τοποθετηθεί το κατάλληλο κείμενο της άδειας αυτόματα στον κάθε οδηγό.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον ftso που ξεκίνησε την ενδιαφέρουσα ψηφοφορία καθώς και τα μέλη που έλαβαν μέρος και βοήθησαν για να ωριμάσει η συζήτηση.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό Nisok » 15 Σεπ 2009, 21:29

Απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι για τους οδηγούς, αν φτιάξουμε BBCode μπορούμε να έχουμε και άλλες άδειες ώστε να αφήνουμε μια ευελιξία στους συγγραφείς.

Αλλά ίσως το σημαντικότερο θα ήταν το πως θα κάνουμε υποχρεωτικό να αποσαφηνιστείτο είδος της άδειας γιατί τα νέα μέλη μετά απο μερικούς μήνες δεν νομίζω ότι θα είναι επαρκώς ενημερωμένα.

Spoiler: show
Me sigxoreite gia ta greeklish alla tora den exo alli epilogi. Tha kano edit to post argotera.

Apla tha ithela na prostheso oti gia tous odigous, an ftiaksoume to BBCode mporoume na exoume kai alles adeies oste na afinoume mia eueliksia stous siggrafeis.
Alla to simantiko isos tha itan pos tha to kaname ipoxreotiko na aposafinisei to eidos tis adeias giati ta nea meli (meta apo merikous mines) den nomizo oti tha einai eparkos enimeromena.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό linuxman » 16 Σεπ 2009, 01:11

Εγώ θα έλεγα να γίνει
Public forum data is released under the Creative Commons Attribution 2.5 License.
σε όλο και μετά να ξεκινήσει διαδικασία αλλαγής και προσθήκη στους όρους χρήσης κατά τις εγγραφής .
Πολύ ποιο απλά και χωρίς πολύπλοκης διαδικασίας αλλού άλλη άδεια και αλλού για όλο το υπόλοιπο .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό bullgr » 16 Σεπ 2009, 10:10

linuxman έγραψε:Εγώ θα έλεγα να γίνει
Public forum data is released under the Creative Commons Attribution 2.5 License.
σε όλο και μετά να ξεκινήσει διαδικασία αλλαγής και προσθήκη στους όρους χρήσης κατά τις εγγραφής .
Πολύ ποιο απλά και χωρίς πολύπλοκης διαδικασίας αλλού άλλη άδεια και αλλού για όλο το υπόλοιπο .

Συμφωνώ με αυτή τη λύση, καθώς η επιλογή άδειας χρήσης μέσω bbcodes από τους χρήστες θα έχει σίγουρα προβλήματα... Άλλοι θα ξεχνούν να βάλουν, άλλοι δεν θα το γνωρίζουν (νέοι χρήστες)... Και η συντονιστική ομάδα θα είναι επιπλέον επιφορτισμένη στο να ελέγχει και να ενημερώνει τον κάθε χρήστη ξεχωριστά.

Καλύτερα να μπει μια άδεια χρήσης που να περιλαμβάνει όλο το υλικό του forum μια και καλή...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό jennie » 16 Σεπ 2009, 11:05

bullgr έγραψε:η επιλογή άδειας χρήσης μέσω bbcodes από τους χρήστες θα έχει σίγουρα προβλήματα... Άλλοι θα ξεχνούν να βάλουν, άλλοι δεν θα το γνωρίζουν (νέοι χρήστες)... Και η συντονιστική ομάδα θα είναι επιπλέον επιφορτισμένη στο να ελέγχει και να ενημερώνει τον κάθε χρήστη ξεχωριστά.

Συμφωνώ!!
Επειδή όμως νομίζω ότι συμφωνήσαμε επί της CC By-Sa για τους οδηγούς, να προτείνω το εξής (με βάση την πρόταση του simosx:
α. Για τις γενικές δημοσιεύσεις/απαντήσεις (δηλαδή, όλα εκτός από τους οδηγούς), νομίζω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη φράση «Τα δημόσια δεδομένα του φόρουμ διατίθενται υπό τους όρους της Άδειας Creative Commons Attribution 2.5. Οι οδηγοί (guides/howto) του φόρουμ διατίθενται υπό τους όρους της Άδειας Creative Commons Attribution Sharealike 2.5, εκτός αν αναφέρεται ρητά ότι διατίθενται υπό διαφορετική άδεια. Οι συγγραφείς των οδηγών διατηρούν το δικαίωμα να επιλέξουν την άδεια που επιθυμούν για το έργο τους.»

Εδώ, το κουμπί για τη CC By-Sa να γράφει CC By-Sa (Προεπιλεγμένη)
simosx έγραψε:β. Ο κάθε δημιουργός οδηγού θα είναι σε θέση να επιλέξει την άδεια διάθεσης του δημιουργήματος. Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε νέο bbcode όπου θα εμφανίζεται με όμορφο τρόπο το CC By-Sa. Ενναλακτικά, θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε τους διαχειριστές αν για όλους τους οδηγούς των μελών Α, Β, Γ (που θέλουν CC By-Sa) να τοποθετηθεί το κατάλληλο κείμενο της άδειας αυτόματα στον κάθε οδηγό.

Να κάνουν οι συντονιστές τον κόπο να επικοινωνήσουν με όλους τους συγγραφείς οδηγών. Για όσους δεν καταστεί δυνατή η επικοινωνία να προστεθεί άδεια All rights reserved. Για τους υπόλοιπους να προστεθεί διαφορετική άδεια αν το επιθυμούν, ή τίποτα αν συμφωνούν με τη CC By-Sa. Νομίζω ότι δεν θα μείνουν πολλοί οδηγοί "ορφανοί" αν το κάνουμε έτσι (τους περισσότερους τους έχουν γράψει 5-6 άτομα).
Off topic:
Αυτή τη βδομάδα έχω Ίντερνετ με το δελτίο. Το γράφω σε περίπτωση που αργήσω πολύ να απαντήσω σε σχόλια.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό Nisok » 11 Μαρ 2010, 18:40

Στην λίστα με τα BBCodes έχουν προστεθεί τα CC-BY-NC-SA και CC-BY-SA.
Creative Commons License
Η εργασία υπάγεται στην άδεια Creative Commons Αναφορά-Μη εμπορική χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα
Creative Commons License
Η εργασία υπάγεται στην άδεια Creative Commons Αναφορά-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα
Τα οποία είναι για χρήση στους οδηγούς.
Μπορούμε να ξεκινήσουμε την ενημέρωση των συγγραφέων.
Εγώ ξεκινάω με τους δικούς μου δίνοντας τους την άδεια CC-BY-NC-SA.

Για να δουλέψει η ετικέτα δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα. Απλά στο τέλος πιέζεται το πλήκτρο χωρίς να γράψετε τίποτα μέσα στα tags.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό jemadux » 12 Μαρ 2010, 13:13

και ελεγα τι ειναι τα νεα πληκτρα με το CC διπλα στο χρωμα γραμματοσειρας
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό c7p » 12 Μαρ 2010, 15:34

Δεν ξέρω αμα συμβαίνει μόνο σε μένα πάντως ο κέρσορας μου, σε κάθε θέμα που υπάρχουν τα παραπάνω tags, ακολουθείτε απο το εικονίδιο της άδειας χρήσης


(σε αυτή την εικόνα δεν φαίνεται το βελάκι -δεν ξέρω γιατί-)

Επειδή είναι ολίγον σπαστικό διορθώστε το εφόσον υφίσταται .
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 13 Μαρ 2010, 13:18

c7p έγραψε:Δεν ξέρω αμα συμβαίνει μόνο σε μένα πάντως ο κέρσορας μου, σε κάθε θέμα που υπάρχουν τα παραπάνω tags, ακολουθείτε απο το εικονίδιο της άδειας χρήσης

@c7p τώρα πρέπει να είναι εντάξει, για δες.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Αποτέλεσμα ψηφοφορίας για CreativeCommons BySa στους οδηγούς

Δημοσίευσηαπό koukouvaou » 13 Μαρ 2010, 13:26

Είναι ένταξη από εχτές το απόγεμα Φίλιππε.Το κουφό είναι οτι εμφανιζόταν μόνο σε αυτό το νήμα. :?:
Άβυσσος η καρδιά του ΕΛ/ΛΑΚ. :D
Spoiler: show
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Κατι εχω μαθει.../ Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ubuntu 9.10 32bit
Η/Υ&Μοντέλο: intel E5200/ μνημη: 2 gb/ Καρτα γραφων: Intel 3100/ Οθόνη & Ανάλυση:asus 19" wide/camera cyper snipa
# 28271

Ελεύθερο λογισμικό για Ελεύθερους ανθρώπους.
pirateparty.gr
Άβαταρ μέλους
koukouvaou
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 29 Αύγ 2008, 22:02
Τοποθεσία: Μεταμορφωση Αττικης (Koυκουβαουνες)
IRC: koukouvaou
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγοί - How to - Tutorials

cron