Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2016, 06:20
από abramis
αυτές τις μέρες δεν παίζει κάποια ευκαιρία που κοίταξα λίγο. αλλά παρόλα αυτά, αυτό http://www.skroutz.gr/s/10581695/Lenovo ... No-OS.html το δίνει σε νορμάλ τιμή. το προτείνω γτ έχω απ'τον απρίλη αυτή την σειρά, έχω το Β50-80 εγώ, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. καλά εγώ το χω με τον celeron αλλά δεν έχει καμιά σημασία, τα άλλα parts είναι τα ίδια. είναι της υπογραφής, του βαλα και μια 4αρα ραμ ακόμη, σύνολο 8GB. 2 μείων έχει, την όχι τόσο καλή intel wifi καρτα του, σε σχέση με την atheros φυσικά που χα σε acer νετβοοκ, και την σχετικά χαμηλή φωτεινότητα στην οθόνη, το χω περίπου 70%+ συνέχεια, άντε 40-50% στα σκοτάδια. αλλά δεν με επηρέασαν ιδιαίτερα. το καλύτερο όμως χαρακτηριστικό του είναι οι θερμοκρασίες του, 35-36 βαθμούς, σε σχέση με τα 55+ που βλεπα στο acer, αυτό μου φαίνεται ανταρκτική. μπαταρία κρατάει κανένα 3ωρο με νορμάλ χρήση (δεν είναι μεγάλη 2200mah είναι), πχ με μία 2ωρη ταινία από φουλ μου πάει στο 50%. έχω dual boot 10aria/ubuntu gnome 16.10 χωρίς καποιο θεμα, δουλεύουν όλα.

τώρα σαυτα που βαλες, θα συμφωνήσω με τον από πανω, ότι η σειρά 100 δεν αξίζει, κι εγώ παλιά πρότεινα στο ινσομνια λαπτοπ και το χα δει. και επίσης νομίζω ότι έχει και ενσωματωμένη μπαταρία το 100, δεν βγαίνει δλδ ή έστω θέλει πατέντα για να την αλλάξεις. amd gpu που χει μην σε νοιάζει, με τους ανοιχτούς μια χαρά παίζει, έχω amd στο desktop σε 14.04 με 4.4 κερνελ που δεν υποστηρίζει πλέον τους κλειστούς. εκτός κι αν θες παιχνίδια steam στο ubuntu. επίσης ο 6200 είναι αρκετά καλύτερος από τον 5200 επειδή 1ον έχει καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας (είναι νέα αρχιτεκτονική, άσχετα άμα είναι 14nm και οι 2, οι skylake είναι η νέα που θα πατήσουν και οι 2-3 επόμενες πάνω, οι broadwell είναι downsizing ουσιαστικά των hasswell, 22nm->14nm). επίσης είναι ψηλότερα χρονισμένος και έτσι έχει καλύτερο performance σε σχέση με τον 5200, και τέλος αρκετά καλύτερη ενσωματωμένη gpu που αυτό σημαίνω με τη σειρά του ότι μπορείς να απενεργοποιείς την amd gpu απτο bios όταν θες καλύτερη αυτονομία.
αυτά, είναι και ξημερώματα και τα γραψα λίγο χύμα, ρώτα άμα θες κατι άλλο, θα μπω αύριο.