Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2018, 08:58
από Tassos10
@lepidas : Δε νομίζω να μην είναι απλά συμβατή. Τότε δε θα μου την αναγνώριζε καν, έτσι δεν είναι;

A! Ξέχασα να αναφέρω πως από τις πολλές απότομες καταρρεύσεις του λειτουργικού ( κυρίως μάλλον όταν το άνοιγα και δε προλάβαινε να φορτώσει καν όλο το Debian ) κάποια στιγμή μου έβγαλε ένα μενού το laptop και είχε ως επιλογή για «Memory Test» ( δεν ήταν του GRUB, ήταν της HP και είχε και κάτι άλλες επιλογές για το BIOS. Έμπαση περιπτώσει, έκανα εκείνο το τεστ και δεν έδειξε τίποτα )

@Maras
Να σαι καλά, πολύ καλή η ιδέα σου.
Έκανα λοιπόν εγκατάσταση στο Debian το «memtest86» ( διότι δεν είναι εξ αρχής εγκατεστημένο ) και αρχικά το έτρεξα μέσω του γραφικού περιβάλλοντός. Ενώ όλα πήγαιναν καλά ( άρχισα να ανησυχώ κιόλας - διότι τι άλλο θα έφταιγε τότε.. ), ε προς το τέλος του τεστ πάλι κατέρρευσε - έκλεισε ο υπολογιστής. Οπότε στην επανεκκίνηση από το GRUB μενού που πλέον εμφάνιζε και τις επιλογές του «memtest86», επέλεξα την εξής επιλογή :

και έπειτα μου έδειξε αυτό :


και άρχισε τις δοκιμές.... από εχθές μέχρι σήμερα... και συνεχίζει.. ( 16 ώρες και 16 λεπτά αυτή τη στιγμή που γράφω ) και μου έχει εμφανίσει αυτά τα προβλήματα μέχρι στιγμής :


Να το αφήσω να συνεχίζει τις δοκιμές/ελέγχους ; Έχει νόημα; ( όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτό φαίνεται να μη τελειώνει ποτέ, θα μου κάψει το καημένο το laptop :P :oops: )

Ευχαριστώ.