Δημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2018, 09:53
από Tassos10
Έχεις δίκιο, από την βιασύνη μου δε το σκέφτηκα... Θα έπρεπε να το είχα κάνει αυτό τώρα ( να είχα αφήσει μέσα μόνο την νέα RAM, διότι ελέγχει χωρίς λόγο και την άλλη που δεν έχει πρόβλημα.. ).

Εντωμεταξύ για να είμαι ειλικρινής και ξεκάθαρος, το laptop από την μαμά του ήταν με 2x2 GB μνήμες ( σύνολο 4 GB RAM ). Πέρυσι αγόρασα πάλι μέσω ebay ( αλλά από Ευρώπη ) την πρώτη 4 GB και την έβαλα ( είναι αυτή που λες @lepidas ως "μαμίσια" ) και τώρα πήρα την δεύτερη ( αυτή που φαίνεται να έχει πρόβλημα ). Αυτή την αγόρασα από άλλο πωλητή ( από Κίνα ) διότι δυστυχώς αυτός που αγόρασα την πρώτη 4 GB RAM πλέον δεν είχε άλλες.

Όσο για τι δοκιμές που λες να κάνω, έχω κάνει σχεδόν παρόμοιες. Δεν έχω κάνει δοκιμές & ελέγχους με το «memtest86», αλλά όταν άρχισε να κλείνει το laptop στα καλά καθούμενα ( από όταν έβαλα την νέα RAM ), την υποψιάστηκα και έτσι την έβγαζα και έκανα την δουλειά μου απροβλημάτιστα με τις RAM που είχα μέχρι τώρα. Με το που έβαζα την νέα RAM πάλι τα ίδια, μόλις άνηγα 3-4 εφαρμογές - μπαμ και κάτω το laptop - . :wtf: :twisted: :evil:
Οπότε μετά για αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα εδώ, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η καινούρια RAM φταίει και τίποτε άλλο. Το βλέπουμε άλλωστε και από τα παραπάνω αποτελέσματα του «memtest86» ( το οποίο ακόμη να σταματήσει - 17Ω:12Λ μέχρι τώρα )
Αλλά παρόλα αυτά θέλω να ακούσω τις απόψεις και να το συζητήσουμε, να διαπιστώσουμε όλοι μαζί και να συμφωνήσουμε στο τι φταίει.

Πάντως αυτά τα σφάλματα που παρουσιάζει το «memtest86», είναι σφάλματα σε συγκεκριμένες περιοχές της μνήμης, σωστά; Αυτά τώρα είναι διαλυμένες περιοχές - είναι εκ κατασκευής λάθη;