Δημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2018, 11:04
από George0k00
Πρόσφατα αγόρασα το εξής laptop --> https://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspir ... PER.903847 τα χαρακτηριστικά του οποίου παραθέτω και στην υπογραφή μου. Το παρέλαβα με Linux, είχε εγκατεστημένη μια διανομή endless την οποία έσβησα. Εγκατέστησα Ubuntu και Ubuntu Budgie παράλλλα (τις διανομές εγώ τις βάζω διπλές σε κάθε σύστημα, αν όταν σπάσω την πρώτη χρησιμοποιώ τη δεύτερη μέχρι να διορθώσω την προηγούμενη). Σε live usb και μέχρι να βάλω τους κλειστούς οδηγούς της nvidia μετά την εγκατάσταση χρησιμοποιώ nomodeset ή acpi_osi=! στο grub, αλλιώς κολλάει σε μαύρη οθόνη.

Στό θέμα μας τώρα, στο Ubuntu με Gnome, έχοντας εγκαταστήσει nvidia 396, παρατήρησα από το powertop ότι η κατανάλωση έιναι 15-20 watt σε idle με χαμηλή φωτεινότητα, ρυθμίσεις powertop κλπ, ενώ σε αντίστοιχες συνθήκες σε άλλα λαπτοπ θυμάμαι ότι είναι ~5-8 watt. Φυσικά όταν επέλεξα το λάπτοπ περίμενα ότι θα έχει αυξημένη κατανάλωση με επεξεργαστή HQ, ανεξάρτητη κάρτα (είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ανεξάρτητη κάρτα γραφικών) και ανάλυση FHD.

Στο Ubuntu Budgie, αποφάσισα να το χρησιμοποιώ με ανοιχτούς οδηγούς, έβαλα μόνιμα acpi_osi=! στο grub, και ξεκινάει με την Intel HD 630. Εκεί παρατηρώ ότι η κατανάλωση από powertop είναι λίγο πιο χαμηλά στα ~14 watt, λογικό αφού χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη.
Εγκαθιστώ Bumblebee (αν υπάρχει άλλος τρόπος να εναλλάσσω με ανοιχτούς οδηγούς παρακαλώ να μου το πείτε):
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt install bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

Κάνω reboot και παρατηρώ ότι η κατανάλωση είναι στα 6-8 watt, αλλά τρέχοντας optirun κολλάει το σύστημα. Πιστέυω ότι όταν ξεκινάει έχει απενεργοποιημένη την nvidia αφού αν τρέξω εντολές πχ lspci -v, neofetch κλπ την ενεργοποιούν και η κατανάλωση επανέρχεται στα ~14 watt.

Είναι φυσιολογικές οι τιμές αυτές για τέτοιο μηχάνημα? Υπάρχει τρόπος να διατηρηρώ την χαμηλή κατανάλωση χωρίς να φοβάμαι να τρέξω lspci -v κλπ? Το optirun γιατί κολλάει τον υπολογιστή (είχα τρέξει optirun glxinfo | grep OpenGL)?
Ευχαριστώ.