Δημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2018, 22:07
από George0k00
Πόσο ασφαλές είναι να αλλάξω όλα τα tunable σε good?

Από την εμπειρία μου στο powertop σε 4 υπολογιστές που το έχω χρησιμοποιήσει στα tunables συνάντησα πρόβλημα μόνο σε δύο περιπτώσεις: στο usb mouse, το οποίο απενεργοποιείται και πρέπει να το επανασυνδέσω αν θέλω να το χρησιμοποιώ και στην κάρτα γραφικών nvidia στην οποία εξήγησα το πρόβλημά μου. Όλοι όμως οι υπολογιστές μου έχουν intel chipset/cpu (και ο νεότερος nvidia gpu) οπότε δεν έχω εμπειρία για AMD cpu/gpu που φέρει το δικό σου το laptop.

Προτείνω να τα δοκιμάζεις κατά ομαδοποίηση και να παρακολουθείς για παρενέργειες (θερμοκρασία, κάνα dmesg καλό θα ήταν πιστεύω) και κατανάλωση. Το ποντίκι όπως ανέφερα αν απενεργοποιηθεί απλά το επανασυνδέεις (αυτό μπορεί να ισχύει και για λοιπές συσκευές usb) και ίσως δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις παρόμοιο θέμα στην κάρτα γραφικών. Δεν είναι από καμία άποψη επικίνδυνα τα tunables.

Το powertop πρέπει να λειτουργεί ως service ?

Τα tunables που θα θέσεις σε good χάνονται μετά το reboot (και νομίζω αν ξανασυνδέσεις το φορτιστή μπορεί να αλλάξουν από μόνα τους). Αν θέλεις να παραμείνουν ή να ενεργοποιούνται κάθε φορά που αποσυνδέεις το φορτιστή πρέπει να ακολουθήσεις επιπρόσθετη διαδικασία, πχ: https://askubuntu.com/questions/112705/ ... -permanent . Αλλά εγώ τα κάνω tune χειροκίνητα, όταν τα χρειάζομαι. Πάντως σε μερικές διανομές πχ Ubuntu Budgie και Mate παρατήρησα ότι ορισμένα γίνονται αυτόματα tune όταν αποσυνδέω το φορτιστή.

Το powertop σε idle μου δείχνει 20Watt, μεγάλη τιμή σε σχέση με τα 5-8 Watt που αναφέρεις.

Να έχεις υπόψη ότι εγώ τα 5-8 watt τα επιτυγχάνω σε ακραίες συνθήκες (ελάχιστη φωτεινότητα, καθόλου ανοιχτά προγράμματα, καθόλου εξωτερικές συσκευές, απενεργοποιημένη ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, κλπ). Για παράδειγμα αν χρησιμοποιώ την ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (η οποία υποτίθεται μπορεί να φτάσει μέχρι 45 watt από μόνη της σε βαριά χρήση) σε αντίστοιχες συνθήκες η κατανάλωση είναι ~15-20 watt.

Τέλος όσο παλιώνει το laptop, η μπαταρία χάνει το μέγιστο το φορτίο της και γενικότερα χαλάει, δηλαδή μπορεί η κατανάλωση που αναφέρει το powertop να μην είναι ακριβής, καθώς τη διαβάζει από την μπαταρία.