Δημοσιεύτηκε: 14 Οκτ 2008, 19:20
από mixasgr
Καλησπέρα... θα χρειαστώ το φώτα σας...

Πρόκειται να αγοράσω ένα laptop(βασικά ο αδελφός μου μέσω του Δες την Ψηφιακά) αλλά θα ήθελα να μην έχει πάνω Vista!

Υποτίθεται(το έχω δει αυτό υπάρχει!) ότι στην αρχή με το που το ανοίγεις για πρώτη φορά το laptop σου βγάζει τους όρους χρήσης των Vista και όπου και γράφει ότι αν δεν θες να αποδεχθείς το λειτουργικό θα πρέπει να σβήσεις το μηχάνημα(να μην πατήσεις αποδοχή) και να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή/μεταπωλητή για επιστροφή χρημάτων ή πίστωση!

Και θέλω να κάνω αυτό ακριβώς... να μην το αποδεχθώ!
Μίλησα με Πλαίσιο, Multirama κτλ και αυτοί ως "μεταπωλητές" με παρέπεμψαν στους κατασκευαστές καθώς οι κατασκευαστές είναι αυτοί που ορίζουν την συνεργασία με την Microsoft.

Οπότε χτύπησα ένα τηλέφωνο στην Dell και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τίποτα για αυτό... ενώ με προέτρεψαν να αγοράσω από ένα μαζαγί στην Αθήνα που υποτίθεται δίνει τα laptop χωρίς λειοτυργικό (με τους οποίους δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω ακόμα).
Στην IDEAL (Toshiba) παίρνω τηλέφωνο και δεν απαντάει κανείς...

#1 οπότε σαν πρώτη ερώτηση... έχει καταφέρει κανένας σας να πάρει laptop χωρίς vista πάνω;

και σαν δεύτερη, #2 τι laptop μου προτείνετε (για καλύτερη συμβατότητα κτλ) της τάξης 600-700 (αντε 750 αν είναι σπέσιαλ)...;

Υ.Γ Προσανατολίζομαι στο Dell Inspiron 1525 και το Toshiba A300-1EB...

*Πρέπει να έχω βάλει το θέμα σε λάθος μέρος... οπότε αν ισχύει μεταφέρετε το!