Δημοσιεύτηκε: 01 Νοέμ 2008, 15:59
από enonanone
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και είμαι αντίθετος με το να πληρώνω τα vista χωρις να τα θέλω. Αυτή τη στιγμή όποιος αγοράζει υπολογιστή υποστηρίζει τη microsoft με το έτσι θέλω.

FYI
Τηλεφώνησα σήμερα στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (1520)(Δουλεύουν και Σάββατο) και ρώτησα αν είναι αρμοδιοι να μου απαντήσουν για το θέμα της αγοράς υπολογιστή χωρίς λειτουργικό. Η απάντηση ήταν θετική οπότε προχώρησα στην επόμενη ερώτηση.

Μπορεί μια εταιρεία που κατασκευάζει-συναρμολογεί laptops στην Ελλάδα να υποχρεώνει τον αγοραστή να στο να αγοράζει και τα vista, και να μη του δίνει την ευκαιρία να αγορασει τον υπολογιστή χωρίς το λειτουργικό.
Η απάντηση ήταν: "Ναι. Η εταιρεία μπορεί αν θέλει να πουλάει υπολογιστές μόνο με vista". Μου είπε μαλιστα:
"Η εταιρεία μπορεί να έχει κάνει σύμβαση με τη microsoft και γι αυτό το κανει."

Απαντώ: Ναι το γνωρίζω οτι αυτό συμβαινει. Θα ήθελα να μαθω αν αυτο στέκει νομικα, και αν μπορώ να κανω κατι ετσι ωστε να παρω τον υπολογιστή χωρις vista. Γιατι έχω ακούσει για κάποια νομοθεσία απο την ευρωπαική ένωση που αναφέρεται σε αυτο το θέμα.

Μου Απαντα:
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Έθεσα με αρκετά διαφορετικούς τρόπους τις ίδιες ερωτήσεις, και η απάντηση ήταν η ίδια.


Πιστέυω ότι θα ήταν καλό και άλλοι να παρουν στο 1520 ή στο ΚΕΠΚΑ, έτσι ωστε να έχουμε μια εικόνα του αν γνωρίζει κανείς από αυτους κάτι για το θέμα.