Δημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2008, 01:24
από markakis
markakis έγραψε:Ένα μπράβο και από εμένα mixasgr ! Άξιος ! Αξίζει να το συνεχίσουν και άλλοι. Γιατί να πληρώνουμε λογισμικό που δεν χρειαζόμαστε.
Όσο για την DELL, ας της πούμε και αυτής μισό μπράβο γιατί έκανε μεν το βήμα αλλά έβγαλε το λάδι στο παιδί...
Νομίζω πάντως ότι αντί να επιστρέφει χρήματα ή να επεκτείνει την εγγύηση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αρχίσει να διαθέτει και στην ελληνική αγορά laptop με Linux. Δε θα χάσει.


Προχτές που έγραφα αυτό το κείμενο δεν περίμενα ότι θα αναγκαστώ τόσο γρήγορα να μπω σε αυτή την διαδικασία...

Εξηγώ: Εδώ και 2-3 μήνες σκέφτομαι να αγοράσω netbook και προβληματιζόμουν ανάμεσα και Acer One και Asus eee, εννοείται με Linux. Έμαθα όμως ότι η DELL έφερε στην Ελλάδα το Inspiron mini 9. Το διαθέτει μέσω α) της Vodafone β) ενός μεταπωλητή (άγνωστο όνομα σε εμένα, όχι το Multirama). Δυστυχώς επέλεξε να φέρει ΜΟΝΟ την έκδοση με WinXP και όχι την Ubuntu (τιμές: 379 με 8 GB SSD, 399 με16 GB SSD).

Και το ερώτημα είναι: Αν καταλήξω από πλευράς hardware στο DELL να το πάρω και να μπω στην διαδικασία να ζητήσω τα χρήματα πίσω ή να το απορρίψω και να πάρω ένα από τα άλλα δύο που έρχονται με Linux και στη χώρα μας; Καμία πρόταση;