Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκ 2008, 19:09
από mixasgr
ilpara έγραψε:Εγώ προτείνω να μπεις στην διαδικασία διότι αυτή η ενέργεια αποτελεί πολύ σημαντική συνείσφορά στην κοινότητα και στην διάδοση του ubuntu και του ΕΛ/ΛΑΚ :!:


Δεν διαφωνώ με αυτό... συμφωνώ ότι τέτοιες κινήσεις αποτελούν συνεισφορά στην κοινότητα και στην διάδοση του ubuntu και του ΕΛ/ΛΑΚ, για αυτό ξεκίνησα και έκανα την όλη διαδικασία. ;)

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να κάνω εγώ ή και ο φίλος markakis κάτι, δεν...σημαίνει ότι κερδίσαμε τον πόλεμο. Το είχα προτείνει και παλαιότερα, θεωρώ ότι το σημαντικό είναι να γίνουν βήματα επίσημα σαν κοινότητα, όπως πχ το adslgr.com είχε ανοίξει ένα thread με προβλήματα του internet στην Ελλάδα και έφτασαν/κατόρθωσαν να συναντήσουν μέχρι και τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου κτλ , έτσι και εδώ θα μπορούσε να γίνει μια ανοικτή επιστολή-λίστα , που θα αναφέρει την σημερινή "απαράδεκτη"(μονοπωλιακή, μπλαμπλα...) κατάσταση στον χώρο της πληροφορικής στην Ελλάδα, που θα την υπογράψουν πολλά μέλη του Ubuntu-gr, THELUG/ΕΛΛΑΚ κτλ...

Έτσι θα μπορέσουμε να κάνουμε σημαντικά βήματα μπροστά και έτσι οι εταιρίες (που θεωρητικά θα πάρουν και αυτές την επιστολή) θα δουν ότι έχουν να κάνουν με πολλά άτομα και...ίσως επιτέλους σοβαρευτούν. ;)

Μια ιδέα νομίζω είναι αυτή...μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι περισσότερο αυτή τη στιγμή αλλά δυστυχώς υπηρετώ και αν δεν είμαι καλό παιδι θα με περάσουν από στρατοδικείο... :P

Χρόνια Πολλά σε όλους! Καλή (Πρωτο)Χρονιά!