Δημοσιεύτηκε: 07 Αύγ 2012, 00:26
από rat
yobo έγραψε:* Πιθανή απουσία ανταλλακτικών (αν κάποιο ανταλλακτικό δεν είναι κοινό με κάποιο επίσημα εισαγώμενο μοντέλο).
* Επειδή την αντιπροσωπεία προφανώς δεν την συμφέρουν οι παραεισαγωγές προφανώς κάνει ότι μπορεί (στα νόμιμα πλαίσια) για να αποθαρρύνει αυτήν την τακτική. Για παράδειγμα η είχα πάρει πριν χρόνια ένα HP Probook με Linux, η αντιπροσωπεία είχε κάποια παρόμοια μοντέλα αλλά όχι αυτό ακριβώς (με λίγο ψάξιμο είχα βρει ότι τα μοντέλα ήταν ίδια εξωτερικά και είχαν τις ίδιες προδιαγραφές αλλά είχαν ελαφρώς διαφορετικό κωδικό μοντέλου οπότε η αντιπροσωπεία έλεγε: δεν είναι το ίδιο μοντέλο και θα πρέπει να το στείλουμε στε κεντρικά και θα αργήσει κλπ).


Επειδή έχω ανοίξει αρκετά φορητά και διάφορες μάρκες. Σε κάποια που χρειάστηκα ανταλλακτικό δεν ήταν οικονομικό να το πάρω από την αντιπροσωπεία σε καμία περίπτωση. Και αν έχει παρέλθει η εγγύηση δεν υπάρχει λόγος να πας στην αντιπροσωπεία (κατά την γνώμη μου). Επίσης δεν νομίζω να έχουν ετοιμοπαράδοτα ανταλλακτικά και σε όσα μηχανήματα φέρνουν οι αντιπροσωπείες.