Δημοσιεύτηκε: 09 Αύγ 2017, 20:01
από dim459
Χμμμ... αυτό το θέμα μου είχε ξεφύγει, γήρας...
Αν και σε γενικές γραμμές καλύφθηκα από τα όσα ήδη λέχθηκαν, θα συμφωνήσω ιδιαιτέρως με όσα αναφέρθηκαν σχετικά με το feedback.
Υποθέτω ότι λόγω αυτού θα δούμε ένα καλύτερο gnome shell στο μέλλον. Ας μην ξεχνάμε ότι το ubuntu είναι πιθανώς η πιο διαδεδομένη διανομή, αποτελεί πύλη για τους νεοεισερχόμενους στο linux και οι περισσότεροι εξ αυτών απ' ότι έχω καταλάβει παραμένουν στο default desktop και δεν μπαίνουν στον κόπο να δοκιμάσουν κάτι άλλο.
Αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά, τότε προφανώς το feedback στο gnome project θα πάρει άλλες διαστάσεις, κάτι το οποίο θα έχει ευεργετικές συνέπειες.
Προφανώς θα ήμουν απεριόριστα ευτυχισμένος αν μάθαινα ότι το επόμενο default desktop θα ήταν το KDE, όχι λόγω δικαίωσης της προσωπικής μου επιλογής, αλλά ακριβώς για τον ίδιο λόγο, θα μπορούσα να περιμένω ένα καλύτερο KDE, αλλά απ' ότι φαίνεται θα παραμείνω περιθωριακός και πάλι...
Είναι προφανές ότι η πλειοψηφία των χρηστών ή εν πάση περιπτώσει όσων έχουν αποφασιστικό λόγο στην επιλογή των dekstops, προσανατολίζεται σε μια πιο νεωτεριστική λογική και προφανώς δεν αναφέρομαι στο τι συμβαίνει σε βάθος (δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω ούτε το gnome ούτε το KDE), αλλά στο user interface, το οποίο παρότι στο KDE είναι μακράν πιο παραμετροποιήσιμο, δεν παύει να πρεσβεύει την κλασσική λογική desktop, όπως την έχουμε δει δεκαετίες τώρα, είτε μέσω linux είτε μέσω windows.
Αυτή η δυνατότητα πολλαπλών επιλογών και τα πλεονεκτήματα που προσφέρει, είναι αυτή η οποία δικαιολογεί τη θλίψη μου όταν εγκαταλείπεται ένα project. Δεν με χαλάνε καθόλου ούτε τα διαφορετικά, ούτε και τα διάφορα forks, δεν πρέσβευα ποτέ την άποψη ότι αυτή η διάσπαση αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα στην εξέλιξη του linux, οπότε και θα ήταν προτιμότερος ένας κεντρικός συντονισμός-επιλογή τύπου microsoft, προκειμένου να επιτευχθεί ένα καλύτερο τελικό προϊόν.
Το ελεύθερο λογισμικό δεν λειτουργεί έτσι, η υλοποίηση διάφορων ιδεών είναι αυτή που μπορεί να οδηγεί σε μια συνθετική διαδικασία μιας και ο κώδικας είναι ελεύθερος και οποιοσδήποτε μπορεί να υιοθετήσει-προσθέσει μια ιδέα ή χαρακτηριστικό το οποίο αρχικά εμφανίστηκε αλλού.
Υπ' αυτή τη λογική με θλίβει η εγκατάλειψη του unity, παρότι ποτέ δεν το χώνεψα. Φαντάζομαι ότι κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν προσέφερε ιδέες που χρησιμοποιήθηκαν ή θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν από άλλα desktops.
Από την άλλη, κάπως έτσι έχουν τα πράγματα στο linux. Είναι πολλά τα projects που εμφανίστηκαν, έκαναν τον όποιο κύκλο τους και παρήκμασαν...