Δημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2013, 17:44
από fchef
Φιλε ΠΑΤΕΝΤΙΑΡΗ μπραβο για τον κοπο σου και ευχαριτω για τον οδηγο που μας ανεφερες.
Αγορασα και εγω τον WP-4525 και εχω Linux Mint 15
Εχω αρκετη εμπειρια με linux αλλα σε εκτυπωτες επειδη παντα ειχα HP δεν ειχα ασχοληθει ιδιαιτερα. Καταβαζα και ετρεχα το HPLIP και τα ρυθμιζε μονο του ολα, συμπεριλαμβανομενου και το κομματι fax printer( να στελνεις το fax κατευθειαν απο το PC)

Τωρα με τον 4525 τα εχω βρει λιγο σκουρα μονο στο θεμα fax
Καταρχην σαν εκτυπωτη τον εχω βαλει στο δικτυο (192.168.5.104) , παω Administration-->Printers-->add printer, network printer και τον βρισκει αμεσως και επιλεγο Connection: AppSocket/JetDirect network printer via DNS-SD και κατεβαζει μονος του και τους drivers 201113W (οποτε σε γλυτωνει απο τον κοπο να κατεβαζεις και να εγκαθιστας το epson-inkjet-printer-escpr_1.2.3-1lsb3.2_i386.deb) και δουλευει μια χαρα.
Για scanning δικτυακο χρησιμοποιω vuescan για Linux που τον βλεπει κατευθειαν χωρις αναγκη οδηγον αλλα επισης εχω κανει και ενα shared folder στο PC και σκαναρω με αποθηκευση κατευθειαν εκει απο το control του μηχανηματος (αφου εχω ρυθμισει να αποθηκευτει σε δικτυακο φακελο με τα σωστα credentials)
Οποτε μεχρι εδω ολα καλα.
Για να στελνω ομως fax εγκατεστησα το epson-pc-fax_1.0.0-1lsb3.2_i386.deb και προσπαθω τωρα να εγκαταστησω τον fax printer. Παω add printer και μου εχει αριστερα μια επιλογη στα devices Epson fax και δεξια γραφει epsonfax αλλα πιθανον πρεπει να προσθεσω κατι για να μπορω να συνεχισω (το forward δεν πατιεται). Σας δινω και ενα screenshot μηπως μπορειτε να βιηθησετε.
http://ubuntuone.com/3oboXP7Yos7BGhjehhaLdK
Ευχαριστω εκ των προτερων