Δημοσιεύτηκε: 10 Ιαν 2018, 09:57
από dim459
Tassos10 έγραψε:Βρε την HP! Δε το ήξερα αυτό! Ισχύει και για τα πολυμηχανήματα; Μπράβο της πάντως...!

Ναι, ισχύει και για τα πολυμηχανήματα.

Το να χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω, συμβαίνει κάποιες φορές όταν το μοντέλο του μηχανήματος μόλις έχει κυκλοφορήσει από την HP και συγχρόνως τυγχάνει να μην υποστηρίζεται από την έκδοση hplip που υπάρχει στα αποθετήρια της διανομής που τρέχει κανείς. Σε αυτήν την περίπτωση συνήθως απεγκαθιστάς το προεγκατεστημένο hplip και κατεβάζεις-εγκαθιστάς την τελευταία έκδοσή του.

Το ubuntu έχει γενικώς την τάση να προσθέτει τους εκτυπωτές στο σύστημα μόλις αναγνωρίσει ότι βρίσκονται συνδεδεμένοι σε μια usb θύρα. Δεν είναι απαραίτητα προβληματικό, αλλά στην περίπτωση όσων HP, ως ανέφερα παραπάνω, χρειάζονται και την εγκατάσταση του firmware μέσω του σχετικού plugin, προκύπτουν θέματα με την αυτόματη προσθήκη αφού έτσι δεν μπαίνει και το plugin. Γι αυτό είναι προτιμότερο μόλις προσθέσουμε έναν ΗΡ στον υπολογιστή, να πάμε στις ρυθμίσεις (ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον που τρέχουμε) και να διαγράψουμε τον εκτυπωτή, στη συνέχεια δε, να τρέξουμε το hplip και να προσθέσουμε μέσω αυτού τον εκτυπωτή στο σύστημα.
Πιο βολικό σε αυτήν την περίπτωση είναι να έχουμε από πριν εγκαταστήσει (πχ από το synaptic) και το πακέτο hplip-gui, έτσι ώστε η χρήση του hplip να γίνεται πλήρως από γραφικό περιβάλλον, όπως οι συνήθεις εφαρμογές.

Tassos10 έγραψε:να κοιτάξεις και κατά πόσο οικονομικό είναι στις μελάνες του

Αυτό που θίγεις είναι ιδιαίτερα σημαντικό.
Το ευτύχημα στην περίπτωση των laser εκτυπωτών είναι ότι εν αντιθέσει με αυτούς που παίρνουν υγρά μελάνια, βρίσκει κανείς πλήρως refurbished toners, εξαιρετικής ποιότητας, που τυπώνουν τέλεια και σε βάθος χρόνου. Διαθέτω εδώ και πολλά χρόνια, αρκετά laser μηχανήματα της ΗΡ και ουδέποτε έχω αγοράσει το γνήσιο toner, χωρίς να προκύψει το οποιοδήποτε πρόβλημα.
Έχω ήδη κάνει μια σχετική αναφορά στον φίλο μας, μέσω pm διότι δεν θέλω να διαφημίσω κάποια συγκεκριμένη επιχείρηση.
Η διαφορά τιμής είναι χαοτική. Πχ γύρω στα 55 ευρώ το γνήσιο toner, γύρω στα 45-50 ευρώ το συμβατό γνωστού πολυκαταστήματος και 13 ευρώ το refurbished ! !

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι όσο πιο εμπορικό είναι το μηχάνημα, τόσο περισσότερες είναι οι πιθανότητες να βρεθεί το refurbished toner σε χαμηλή τιμή, πλεονέκτημα που αρχίζει να εξανεμίζεται σε λιγότερο εμπορικούς εκτυπωτές. Και αυτό προφανώς πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν κατά την αγορά του εκτυπωτή εκτός από το κόστος αγοράς του.
Στην περίπτωση του φίλου μας, το μηχάνημα για το οποίο μας έγραψε μπορεί να αγοραστεί γύρω στα 55-60 ευρώ.
Λαμβάνοντας υπ' όψιν τα χαρακτηριστικά του, του πρότεινα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο fully refurbished μηχάνημα "ημιεπαγγελματικής" σειράς της ΗΡ, σαφώς ανώτερης ποιότητας και αντοχής, από κατάστημα στο οποίο έχω επανειλημμένως προβεί σε αγορές εγώ και αρκετοί συνάδελφοί μου, που χρησιμοποιούμε συστηματικά laser.
Έχουν σαφώς διαφορά τιμής, εφόσον το ΗΡ κοστίζει 150 ευρώ. Ας ληφθεί όμως υπ' όψιν ότι το refurbished toner για τον Lexmark κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ, ενώ για τον ΗΡ 13 ευρώ με επιπλέον 1000 σελίδες εκτύπωσης. Όπως γίνεται αντιληπτό η απόσβεση του επιπλέον κόστους γίνεται στο δεύτερο toner, πράγμα ιδιαίτερα σημαντικό αν ληφθεί υπ' όψιν ότι οι εκτυπωτές και ειδικά οι laser δεν είναι μηχανήματα που αλλάζονται με ιδιαίτερη συχνότητα.
Σε κάθε περίπτωση λοιπόν πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψιν και το κόστος χρήσης-εκτύπωσης του κάθε μηχανήματος.