Δημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2021, 21:36
από malos
Maras έγραψε:Καλημέρα,
1. Το ότι δεν το γράφει στο Skroutz ή στο Best Price ίσως είναι αμέλεια, παρ´ όλ' αυτά αν βρεις το manual του εκτυπωτή θα δεις ότι αναγράφει το Linux στα Compatible Operating Systems :
https://www.eurosupplies.com.gr/files/product/48576.pdf
2. στο linux υπάρχει το πακέτο HP-LIP (HP-Linux Imaging and Printing), όπου προσφέρει μια λίστα με εκτυπωτές της HP που υποστηρίζει :
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index
Στην παραπάνω λίστα θα βρεις τον εκτυπωτή που αναφέρεις : HP Color LaserJet Pro MFP M479fnw
3. Για τα toner θα πρέπει να δεις ποια "φοράει" πάλι από τα χαρακτηριστικά του εκτυπωτή (σε κάθε μαγάζι συνήθως έχει κατηγορία : σχετικά προϊόντα), να βρεις το κόστος τους και τις σελίδες που μπορούν να παράγουν. Καταλαβαίνεις, όμως, ότι είναι υποκειμενικό για τον καθένα το αν είναι οικονομικός ή όχι με βάση την χρήση που γίνεται και τις ανάγκες του χρήστη.


Όπως πάντα φίλε Maras είσαι πολύ ωραίος και καλός.
Μίλησα με κάποιον κύριο στο νησί που μένω, για γέμισμα τόνερ και μου είπε ότι μόνο αυθεντικά πρέπει να παίρνω καινούργια. Ότι δεν γεμίζουν.
Για το μοντέλο που ενδιαφέρομαι μου είπε ότι κάνουν:
90 ευρώ το μαύρο
130 ευρώ τα χρωματιστά
περίπου.

Στην ερώτηση "τη χρήση θα κάνεις; ", δεν μπορώ να απαντήσω. Το βρίσκω καταπιεστικό :wtf: Δεν είμαι παρατηρητικός και δεν κρατάω εύκολα δεδομένα στην καθημερινότητά μου. Άντε να τυπώνω 10 σελίδες τη μέρα. Θα θέλω μελάνια κάθε μήνα; Κάθε δύο ας πούμε; Ξέρω ότι η ερώτηση αυτή είναι κάπως άστοχη, αλλά έχεις κάποια ιδέα;
αλλιώς μου είπε το παλικάρι να προσανατολιστώ σε samsung ή xerox. Του είπα ότι έχω θέμα linux και θα πρέπει να ψάξω. Πάντως ανέφερε μια αίσθηση ότι πιο φτηνά θα κοστίζουν τα μελάνια στις δύο τελευταίες μάρκες.
Άλλα μοντέλα HP πιο φτηνά που του είπα, έψαξε και είπε ότι είναι μεν πιο φτηνά αλλά πολύ λιγότερες σελίδες ώστε να έρχεται μία η άλλη που λέμε.

Δεν το περίμενα να είναι τόσο ακριβά.

Επεξεργασία:
Βλέπω τώρα για toner. Λοιπόν αν κατάλαβα καλά το συγκερκιμένο μηχάνμηα παίρνει toner το 415. Έχει κάποιο γράμμα μετά το Α ή το Χ. Λογικά θα είναι ποσόστηες αφού το Χ είναι πολύ πιο ακριβό.
Βλέπω και τη λέξη "Drums". Τι είναι αυτό; :?: