Δημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2023, 12:18
από dim459
Δυστυχώς η αξιοπιστία είναι κάτι που δεν εξασφαλίζεται, κάνεις απλά μία υπόθεση και ελπίζεις να βγει σωστή.
Αν μπεις και διαβάσεις κριτικές σε ιστοσελίδες προβολής καταστημάτων, προφανώς αποκλείεις τις συσκευές που έχουν αρνητικές κριτικές σχεδόν στο σύνολό τους, όμως δύσκολα θα βρεις προϊόν που να έχει μόνον θετικές κριτικές.
Στο συγκεκριμένο πληκτρολογίο πχ. υπήρχαν πάνω από 1200 κριτικές, στην πλειοψηφία τους θετικές, αλλά, αν δεν το δεις στατιστικά-ποσοτικά, υπήρχαν κριτικές που το έβγαζαν από άχρηστο έως φανταστικό και αυτό είναι μάλλον σύνηθες φαινόμενο.
Από εκεί και πέρα, προσωπικώς δεν θυμάμαι να έβγαλα off οποιοδήποτε πληκτρολόγιο, οποιουδήποτε είδους, παρότι έχω την τάση να πατάω με δύναμη τα πλήκτρα.
Κάποια φτηνιάρικα μεμβράνης όμως, που ήταν τουλάχιστον "ασαφή" σε κάποια πλήκτρα, εξ αρχής, με τον καιρό χειροτέρεψαν, πχ το αριστερό shift, το οποίο εξ αρχής ψιλοκόλλαγε και στη συνέχεια ήθελε ιδιαίτερη πίεση για να λειτουργήσει.
Αυτός είναι και ο λόγος που απέκλεισα σαν πρόταση τα πληκτρολόγια μεμβράνης, διότι αυτή έχει σαφώς μικρότερες ανοχές από τον μηχανικό διακόπτη και δεν σηκώνει και παρεμβάσεις συντήρησης (καθαρισμό κλπ). Παρά ταύτα, χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω, απλά από προσωπική εμπειρία, από τα φτηνά πληκτρολόγια μου έχουν αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις συσκευές της Omega (δεν έχω όμως την παραμικρή ιδέα εάν έχει κάποιο με backlight).
Αν πάλι κινηθείς προς μηχανικό, για την χρήση που περιγράφεις, μάλλον δεν θες κάτι με blue switches, λογικά θα σε βόλευαν οι red (που έχουν και πολύ περισσότερες διαθέσιμες επιλογές).
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν σε ενδιαφέρει το gaming, διότι εκεί τα πράγματα αλλάζουν, το "ξύλο" που τρώει το πληκτρολόγιο είναι ανελέητο, οπότε θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο (και υποθέτω χρήμα).