Δημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2010, 23:59
από dim459
Η σπουδαιότητα και η αναγαγκαιότητα που έχει αποκτήσει το λογισμικό στη ζωή μας είναι δεδομένη.
Για το λόγο αυτό έχουμε εδώ μέσα, τουλάχιστον στην πλειοψηφία μας, την άποψη ότι πρέπει να είναι ανοιχτό, ελεύθερο και δωρεάν.
Αυτό δε σημαίνει όμως πως ότι δε συγκεντρώνει τις παραπάνω ιδιότητες καλό είναι να το βάζουμε σπασμένο ή πειρατικό.
Καλώς ή κακώς αυτό είναι ο τρόπος βιοπορισμού κάποιων και ως εκ τούτου ασχέτως αν μας πονάει ή όχι στην τσέπη αν θέλουμε να το χρησιμοποιούμε οφείλουμε να το πληρώνουμε, αλλιώς απλά το κλέβουμε.
Δεν υπάρχει καν η σύγκριση σχετικά με το ποια τσέπη πρέπει να προσέξουμε τη δική μας ή του άλλου, τη στιγμή που αυτό που θέλουμε είναι του άλλου. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που είναι πανάκριβα και τα θέλω ή τα χρειάζομαι, αυτό δε σημαίνει ότι έτσι νομιμοποιούμαι και στην κλοπή τους.
Αν στην όποια σχολή εκ των συνθηκών υποχρεώνεται κάποιος να καταφύγει στη χρήση πειρατικού λογισμικού, αυτό δεν είναι λόγος νομιμοποιητικός της κλοπής αλλά λόγος αγώνα.
Η ιδιότητα του φοιτητή τουλάχιστον στη δική μου λογική είναι συνυφασμένη με την τάση προς εξέλιξη και ανατροπή.
Αν σε βάζουν να χρησιμοποιείς πανάκριβο λογισμικό αυτός είναι λόγος το συντονιστικό σου όργανο να κλείσει τη σχολή με δύο αιτήματα, ή να στο παρέχουν δωρεάν και νόμιμα, κοινώς με αγορασμένη άδεια χρήσης ή να πάψει η χρήση του και να αντικατασταθεί με ελεύθερο λογισμικό. Αν δεν την κλείσεις όταν σε βάζουν να κλέβεις, πότε θα την κλείσεις ;
Μη μου πεις ότι σε μια γενικευμένη κινητοποίηση, που θα προκαλούσε και το σχετικό ντόρο, θα έβγαινε ο οποιοσδήποτε καθηγητής να υποστηρίξει δημόσια τη χρήση πειρατικού λογισμικού.
Κοιτάμε λοιπόν αυτοί που ψηφίζουμε να μην είναι καλοί μόνο στη διοργάνωση φοιτητικών πάρτυ, αλλά στην πρέπουσα αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων.
Αντιλαμβάνομαι βεβαίως ότι είναι σαφώς ευκολότερο (κι ας μου συγχωρεθει η φράση) να μην πολυζαλίζουμε τα παπάρια μας με τέτοιου είδους ανησυχίες, από την άλλη όμως είναι τουλάχιστον υποτιμητικό για κάποιον που του έγινε ο πισινός ΝΑ για να μπει σε μια σχολή και φιλοδοξεί να θεωρείται ακαδημαϊκός πολίτης να αποδέχεται σα βολεψάκιας μια τόσο ανήθικη μορφή παρανομίας, όπως η κλοπή.
(Για να προλάβω τυχόν εξυπνακίστικα σχόλια, βεβαίως και έχω επανειλημμένως στο παρελθόν χρησιμοποιήσει πειρατικό λογισμικό, αυτό όμως δε σημαίνει ότι καλώς έπραξα)