Δημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2011, 17:42
από ktogias
Νομίζω ότι πιο βολική, αξιόπιστη και εύκολη λύση για την ανάρτηση βίντεο είναι τα βίντεο να φιλοξενούνται στο κάναλι της κοινότητας στο youtube (ή κάποιο άλλο site διαμοιρασμού βίντεο) και να ενσωματώνονται στις σελίδες του site μας μέσω κάποιου αντίστοιχου drupal module (φαντάζομαι θα υπάρχουν modules έτοιμα που παρέχουν αυτή τη λειτουργικότητα).

Στον server μας δεν υπάρχει πρόβλημα bandwidth, αλλά μπορεί να έχουμε πρόβλημα αποθηκευτικού χώρου. Το /var μας είναι 16G από τα οποία ήδη χρησιμοποιούμε γύρω στα 10, ενώ άλλα 63G έχουμε για backups από τα οποία ελεύθερα αυτή τη στιγμή είναι μόλις 11G. Δεδομένου ότι τα βίντεο είναι μεγάλα αρχεία φοβάμαι ότι αν αρχίσουμε να ανεβάζουμε βίντεο, γρήγορα θα δημιουργηθούν προβλήματα και δυσλυτουργίες λόγω έλειψης χώρου ( π.χ. να πέσει ο web/mysql server λόγω γεμάτου var... ).

Αν πρόκειται για 5-10 μικρά βίντεο δεν υπάρχει θέμα να σερβίνρονται από το server μας, αλλά αν το θέλουμε γενικά ως μια υπηρεσία όπου θα ανεβαίνει κατα καιρούς νέο υλικό, τότε καλύτερα να είναι κάπου στο σύννεφο (ή όπου αλλού δεν είμαι εγώ o admin ;) ). Μια άλλη ιδέα που μου έρχεται στο μυαλό είναι να ζητήσω από το Μαθηματικό στο οποίο ανοίκει το h/w του server και η δικτυακή υποδομή να μας χορηγήσουν κάποιο νέο δίσκο για το σκοπό αυτό, αλλά το κόβω χλομό να τους πείσω, ειδικά σήμερα που κόβονται από παντού κονδύλια και δαπάνες...