Δημοσιεύτηκε: 04 Σεπ 2014, 14:56
από madvinegar
Μέγα Φίλιππε θελω λιγη βοηθεια. Δεν ξερω αν κανω καλα που ρωταω εδω. Αν οχι, πειτε μου να μεταφερω το θεμα αλλου.

Εχει να κανει με το crunchbang waldorf και τα media codecs. Πως μπορω να εγκαταστήσω ολα τα απαραιτητα codecs (free και non-free) σε debian?

Ο λογος που ρωταω. Σε παλιο λαπτοπ εβαλα το #! και πραγματικά μου αρεσε αρκετα. Ο συγκεκριμενος λαπτοπ εχει την προβληματικη intel 855gm.
Εχω δοκιμασει ενα σκασμο διανομες σε αυτο το λαπτοπ. Ολες οι αλλες διανομες είτε υbuntu είτε mint, χωρις να χρειαστει να κανω κατι παραπανω, μπορουσε ο VLC να παιζει 720p βίντεο, και ειδικά είχα βολευτεί μέσω του smtube.
Με το waldorf δεν τα παιζει. Βγαζει μπλε οθονη, ή μαυρη οθονη και για να καταφερω να τα δω πρεπει να ρίξω ποιοτητα και να αλλαξω 100 πραγματα στις ρυθμισεις του VLC.

Εβαλα στο sources.list το "deb http://www.deb-multimedia.org wheezy main non-free", και εκανα update/upgrade αλλα και παλι δεν διορθωθηκε.

Υπάρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να μπουν ολοι οι απαραιτητοι media codecs (χρειάζονται και οι πιο πρόσφατοι??).
ή με περιορίζει το γεγονός οτι το waldorf παταει στην 3.2 αρα δεν μπορουν να φορτωθεί ό,τι πιο τελευταιο κυκλοφορεί...?

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.