Δημοσιεύτηκε: 11 Μάιος 2018, 23:26
από Nico
Καλησπέρα παιδιά,

ήρθε η ώρα και εγώ να εγκαταστήσω και να δοκιμάσω το linux. Μου φάνηκε πολύ ωραία η νέα έκδοση των Ubuntu (18.04) οπότε i'll give it a try. Για αρχή, θέλω να κάνω dual boot το laptop. Έχω ήδη Windows 10 και αυτή τη στιγμή που γράφω κατεβάζω το iso για το ubuntu. Είδα μερικά videos στο YouTube για εγκατάσταση παράλληλη με Windows αλλά ο καθένας χρησιμοποιεί τον τρόπο του οπότε έχω λίγες απορίες.

1) Το Secure Boot το πειράζω; Αν ναι, μέσω BIOS βρίσκω την επιλογή και το αλλάζω;
2) Στο System Information βλέπω ότι το BIOS Mode μου είναι σε "Legacy". Το αφήνω ως έχει;

Έπειτα, τα υπόλοιπα βήματα νομίζω είναι κοινά. "Σπάω" τον σκληρό για να δημιουργήσω νέο partition, κατεβάζω Rufus, κάνω Bootable το USB, κάνω One Time Book από το USB, επιλέγω Install. Τώρα, κάτι τελευταίο. Στη σελίδα με τις επιλογές με το "Install Ubuntu alongside Windows 10", "something else" κλπ τι διαλέγω; Είδα σε ένα video διάλεγε το something else και δημιουργούσε 2 areas (κανονικό και swap area το οποίο έλεγε να ΄ναι 1.5 ή 2 φορές όση η RAM). Αυτή τη περιοχή αν επιλέξω το "Install Ubuntu alongside Windows 10" τη δημιουργεί αυτόματα;

Αυτά. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

For the record, αναφέρω ότι έχω ένα Dell Vostro 15 3568. Έχω Windows 10, 8GB RAM & 256GB SSD.