Δημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2009, 10:16
από bullgr
Σχετικά με τη πρόταση του ktogias... Θα σας θέσω ένα σενάριο και παρακαλώ να μου πείτε εάν είναι εφικτό και αν θα πρέπει να ανησυχούμε για αργότερα:
Στο θέμα την συμμετοχής των ψηφοφοριών ο ktogias έχει δίκιο... Δεν ασχολούνται πάνω από τους περίπου 20 γνωστούς... Το έχω βιώσει και εγώ αρκετές φορές όταν είχαμε ψηφοφορία για αρκετά σημαντικά θέματα (πχ διάταξη περιοδικού) που με το ζόρι ξεπερνούσαν τις 10 ψήφους, σε ένα forum με πάνω από 2800 μέλη. Όμως αυτό δεν το κάνει ακόμη ποιο αναγκαίο να τεθούν όρια στο δικαίωμα της ψήφου;

Αναφέρω το σενάριο που έλεγα:
Γίνεται πχ ψηφοφορία για προσθήκη διαχειριστή/συντονιστή στο forum... Ορίζεται ψηφοφορία αλλά ως αναμενόμενο θα ψηφίσουν οι περίπου 20 γνωστοί... Ένας υποψήφιος που θέλει να επιλεγεί αυτός, ανοίγει διάφορους νέους λογαριασμούς με μια υπηρεσία που σου δίνει email για ένα 24ωρο πχ το http://www.filzmail.com/

Με την παραπάνω υπηρεσία είναι πολύ εύκολο κάποιος μέσα σε μια ώρα να κάνει και 50 νέους λογαριασμούς, οι οποίοι την επόμενη μέρα δεν θα υφίστανται!!! Και είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν:

Δίνουμε τη ονομασία που θέλουμε πχ bullgr και πατάμε στο button "SET TEMPORARY E-MAIL"
Εικόνα

Και αμέσως δημιουργείται ο λογαριασμός email bullgr@filzmail.com με τη χρονική διάρκεια που αναγράφεται:
Εικόνα

Voila!!! Εάν έχεις μεγάλη υπομονή ή και ένα-δύο κολλητούς, σε μια ώρα μπορείς να κάνεις 200 λογαριασμούς στο forum με 24 hour e-mail... Και με επιβεβαίωση mail...

Με αυτό το σενάριο θα μπορεί ο υποψήφιος διαχειριστής/συντονιστής να διαβάλλει την ψηφοφορία και να βγει πρώτος στη ψηφοφορία αυθαίρετα... Θα μου πείτε ότι αφού επιλέχθηκε για τη ψηφοφορία, θα είναι αξιόλογο άτομο ούτως ή άλλως, αλλά καταλαβαίνετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα διαφάνειας.

Και ερωτώ: Είναι απίθανο σενάριο; Δεν πρέπει να υπάρχει μια ασφαλιστική δικλείδα;

Και αφού υπάρχουν αντιδράσεις για τις δημοσιεύσεις, τουλάχιστον ας γίνει με χρονικό όριο ως προς την εγγραφή του χρήστη. Να είναι δηλαδή εγγεγραμμένος έστω και για ένα μήνα (και ας έχει μηδέν δημοσιεύσεις), ώστε να αποφευχθεί το παραπάνω σενάριο.

Μακάρι να ζούσαμε σε έναν κόσμο ονειρικά πλασμένο και να συμβιώναμε όλοι μας αρμονικά και ευτυχισμένα, δίχως κακίες και πονηριές και πισώπλατα μαχαιρώματα... Αλλά ενώ στη θεωρία ακούγονται όλα καλά (μια κοινότητα, όλοι μαζί αγαπημένοι), στην πράξη καλό είναι να προσέχουμε τέτοια ζητήματα όπως το παραπάνω που θέτω γιατί μετά θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε...

Με λίγα λόγια προτείνω να υπάρχει ένας μήνας χρονικό όριο ως προς την ημερομηνία εγγραφής του χρήστη...