Δημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2009, 21:45
από g00fy
    Για τυχόν ζητήματα που η κατάληξη δεν έχει την ευρεία αποδοχή στο σύνολο των διαχειριστών/συντονιστών, υπάρχει το δικαίωμα να τεθεί το θέμα στο σύνολο της κοινότητας για λήψη της οριστικής απόφασης.

Ποιός θα το καθορίσει αυτό; και με ποιόν τρόπο; Θα μπορεί να βγεί αυθαίρετα;


Πρότασή μου είναι...
Οποιοσδήποτε έχει αναλάβει έναν ρόλο στην κοινότητα και για οποιονδήποτε λόγο έχει παραιτηθεί χωρίς να το συζητήσει πρώτα με τους υπόλοιπους για την έγκριση αυτής της κίνησης – τότε αυτομάτως γίνεται δόκιμο μέλος και δε μπορεί να συμμετάσχει σε άλλου ρόλους για κάποιο χρονικό διάστημα που θα ορίσουμε.

Με αυτό τον τρόπο θέλω να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας (κι εγώ μαζί) πως δε παρατάμε θέσεις που μας έχουν δοθεί και εμπιστευθεί προτού ενημερώσουμε και βρούμε τρόπους για ομαλή αποχώρηση – μετάβαση. Καλή είναι η ελευθερία, η δημοκρατία και η ισότητα, αλλά όταν αναλαμβάνουμε μια ευθύνη πρέπει να είμαστε κι εμείς με τη σειρά μας υπεύθυνοι και να μην έχουμε στο βάθος του μυαλού μας, “Έλα μωρέ, δε βαριέσαι και τί θα μου κάνουν;”


greatst έγραψε:Επίσης, θεωρώ (προσωπικά) ότι η "ομάδα του φόρουμ" είναι όλα τα (ενεργά) μέλη του φόρουμ και ΟΧΙ μόνο οι διαχειριστές+συντονιστές. Για την ομάδα διαχείρισης και συντονισμού προτείνω το "ομάδα διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ", ενώ προτείνω το "ομάδα του φόρουμ" να αναφέρεται στα (ενεργά) μέλη της κοινότητας.


Εδώ θα συμφωνήσω και εγώ.


Για το θέμα ποιός μπορεί να συμμετάσχει στις αποφάσεις και ποιός όχι είναι απλό. Έχουμε τους βαθμούς στο forum. Απο punktux και άνω μπορείς, βάζοντας και κάποιο χρονικό περιθώριο, είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα.
Πάντοτε όμως να υπάρχει και η δυνατότητα να αρνηθεί σε κάποιος μέλος η συμμετοχή του γιατί μπορεί να έχει επιδείξει ανωριμότητα ή ανάρμοστη συμπεριφορά σε διαδικασίας λήψεις αποφάσεων.

ftso έγραψε:Τα πρώτα 25 μέλη είναι λίγο περιοριστικό όντως.
Ελάχιστοι μήνες εγγραφής:3 και ελάχιστα ποστ:100 είναι καλά?
Αυτό δείχνει ότι και είναι ενεργός ο άλλος...


Επικοινωνούμε...

bullgr έγραψε:Πιστεύω μια αναλογία πχ 3 μήνες εγγεγραμμένος και τουλάχιστον 30 δημοσιεύσεις να είναι αρκετές...

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, είναι λίγα τα post. Όλοι ξέρουμε πόσος χρόνος χρειάζεται για να ξεπεράσεις τα 100 200 300 κοκ Αυτός που το έχει κάνει, δείχνει και πως τον ενδιαφέρει... ΠΡΟΣΟΧΗ ... συνήθως!

Βέβαια υπάρχουν και πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας τις εξαιρέσεις...
π.χ. Εγώ υπογράφω για τον zissis παρά τα λίγα post γιατί γνωρίζω προσωπικά την αγάπη του για το ubuntu και τις δράσεις του για την προώθηση αυτού.


Και η συζήτηση συνεχίζεται...
Ελεύθερη ψηφοφορία χωρίς περιορισμούς
Register σε servers και pgp μηνύματα...
Τόσα post αυτό και τόσους μήνες απο το άλλο.

Πάνω κάτω γνωρίζουμε όλοι ο κάθε ένας τί κάνει και που βρίσκεται (σήμερα μιλάμε και όχι αύριο που θα έχει 10.000 ή 100.000 μέλη)
Ακόμη και αν κάποιος έχει πολλά post, γνωρίζουμε αν μπορεί να συμμετάσχει εποικοδομητικά ή όχι, τοιουτοτρόπως και το αντίθετο.
Πιστεύω πως πρέπει να μπει ένα όριο. Απο εκεί και μετά μπορούν να μπουν εξαιρέσεις.

π.χ. Αν μπει όριο ο PunkTux, ο Τόγιας, pkst και Ζήσης έχουν αποκλειστεί απο τη συζήτηση...!!! Είναι δυνατόν!!!;;;
Απο την άλλη μιλώντας γενικά και όχι συγκεκριμένα, έχοντας ξεπεράσει κάποιος σήμερα τα 100 post είναι κάτι.

Πιστεύω πως το όριο πρέπει να μπει αλλά με εξαιρέσεις.

Τελευταίο (προς το παρόν) ban να γίνεται αυτόματα σε όποιο μέλος παραβαίνει τους κανόνες του forum γιατί κατα καιρούς έχουμε δει πράγματα και θάματα στο forum αλλά να μη τιμωρείται κανείς . Προωπική μου γνώμη, μέγα λάθος! Όλοι είμαστε ίσοι εδω μέσα και αν για οποιονδήποτε λόγο ξεστρατίζουμε, πρέπει να γνωρίζουμε πως είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και τα λόγια μας και πως υπάρχει κάποιος που θα μας συνετίσει.

Ban λοιπόν, γιατί αφήνοντας κάποιον ατιμώρητο, δε μπορείς να επιβληθείς σε κάποιον άλλο αργότερα. Και αν θέλετε έχω παραδείγματα να αναφέρω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.