Δημοσιεύτηκε: 02 Ιουν 2011, 05:46
από linuxs
Καλησπέρα! Θα πω την γνώμη μου...

δεν ξέρω αν βρίσκεσαι ακόμη στο Ρύθυμνο όπως λες στο προφίλ σου αλλα στο πανεπιστήμιο την Κρήτης κάνουν πολυ καλή δουλειά(ΑΕΙ). Ίσως αν έχεις κάποιον φίλο στην Πληροφορική η μπορείς βρες διαλέξεις κ.τ.λ. Έπειτα, αν και δεν έχω δουλέψει ακόμη, νομίζω πως δεν θα πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις γλώσσες κτλ. Κατα την γνώμη μου, θα πρέπει ως πρώτο βήμα να δεις ΠΟΥ θέλεις να δουλέψεις και τι απαιτήσεις υπάρχουν. Για παράδειγμα, αν θέλεις να κατασκευάζεις ιστοσελίδες κτλ φαντάζομαι οτι σου χρειάζονται HTML,PHP, ΜySQL και ίσως κάποια άλλα...Οπότε μην αρχίσεις και μαθαίνεις κουτουρλού :P

Γενικά, όμως θα πρότεινα να πάρεις ένα δεκαράκι στους αλγορίθμους! Τι εννοώ με αυτό? Για μένα δεν έχει σημασία η γλώσσα στην οποία γράφεις. Όταν κάνεις ένα πρόγραμμα που προσθέτει δυο αριθμούς σε μια γλώσσα μπορεί να σου φαίνεται εύκολο αλλα έξω όταν δουλεύεις τα προβλήματα που θα πρέπει να επιλύσεις θα είναι πολυ πιο δύσκολα οπότε, θα σου πάρει περίπου 80% απο τον χρόνο σου στο να σκεφτείς και να υλοποιήσεις τον αλγόριθμο ακόμη και σε ψευδοκώδικα...πιστεύω να έπιασες το νόημα :) Οπότε καλό είναι να ξέρεις αυτό σαν πρώτη φάση...τουλάχιστον για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΚΟΛΟ!!!! Επίσης, επειδή σήμερα και στο μέλλον αναπτύσεται η τεχνολογία, δεν θα παιζει ρόλο η μνήμη αρα θα πρέπει δυστυχώς να σκέφτεσαι όσο το δυνατόν καλύτερους αλγορίθμους με την καλύτερη πολυπλοκότητα και χρόνο-κόστος εκτέλεσης. Περιμένω σχόλια και τα λέμε... :)