Δημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2014, 02:17
από diggy
Καλημέρα σε όλους.
Επιτρέψτε μου αρχικά να θέσω κάποια γεγονότα:
    Ερευνώ εδώ και έναν ακριβώς χρόνο τη μετάβαση σε ERP στην επιχείρησή μου.
    Αξιολόγησα ΌΛΕΣ τις μεγάλες και μεσαίες σουϊτες ERP που παράγουν οι Ελληνικές εταιρίες
    Εκτίμησα πως το κόστος είναι δυσανάλογα μεγάλο για τα αντισταθμιστικά οφέλη που θα προσφέρει σε μια μικρομεσαία επιχείριση
    Πολλά "πρώτης κλάσης" ERP, δεν έχουν καλή υλοποίηση, απλά προσφέρουν ενοποιημένο περιβάλλον για τη διαχείριση των διαφόρων εγγράφων μιας επιχείρησης
    Όλα αυτά, σου "προσφέρουν" αρκετές δεκάδες εργαλεία και οθόνες για να κάνεις τη δουλειά σου όπως θέλουν αυτές, αλλά πρέπει να πληρώσεις 2 φορές την αξία τους (για τα customization tools) για να τα κάνεις να δουλεύουν όπως θέλεις εσύ (ή απαιτεί η δουλειά σου)

Ορμώμενος λοιπόν και από αυτό https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=23&t=28227#p304135
+Είμαι υπέρμαχος του λογισμικού ανοιχτού κώδικα / ελεύθερου λογισμικού και κινήματος και προσπαθώ όχι μόνο να το ενστερνιστώ και μεταδώσω στους γύρω, αλλά και να το εφαρμόσω τόσο στην προσωπική μου ζωή όσο και στην επιχείρησή μου.
+Έχω συνεισφέρει σε άλλα open source έργα (δυστυχώς όχι όσο θα ήθελα λόγω έλλειψης χρόνου)

Οπότε άρχισα από τις αρχές του χρόνου να αξιολογώ και το openERP. Παίζοντας λοιπόν με αυτό τόσο καιρό κατέληξα πως μπορεί και αξίζει να προσαρμοστεί και να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ στις Ελληνικές επιχειρήσεις.
Η ΕΛΛΑΚ απ'όσο λίγο έψαξα, βλέπω το εγκατέλειψε. Οι μεταφράσεις είναι ελλιπείς και κάποιοι όροι θέλουν διόρθωμα αλλά κατά τα άλλα μπορεί να παίξει εύκολα με μερικές προσαρμογές.
Ο νέος ΚΦΑΣ και η κατάργηση υποχρέωσης σήμανσης με ΕΑΦΔΣΣ απλοποιεί αρκετά τα πράγματα και πλέον η φιλοσοφία των ροών μπορεί να παίξει και στην Ελλάδα χωρίς "πατέντες" για ΤΔΑ, Ειδικά Ακυρωτικά Στοιχεία κτλ.

Δεδομένου λοιπόν ότι κατά 90% θα ξεκινήσω την υλοποίησή του στην επιχείρησή μου μέσα στο 2014, και καθώς θέλω να δίνω στην κοινότητα όχι μόνο να παίρνω, θα ήθελα να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον να δημιουργήσουμε μια ομάδα μετάφρασης και προσαρμογής του OpenERP (τόσο των βασικών όσο και πρόσθετων αρθρωμάτων) ώστε να το προωθήσουμε για χρήση στις μεσαίες-μικρές-πολύ μικρές επιχειρήσεις και γιατί όχι να δημιουργήσουμε και νέες θέσεις από άτομα που θα μπορούν/θέλουν να παρέχουν υπηρεσίες υποστήριξης.

Είναι καιρός πλέον το open source να σταματήσει να είναι ουτοπία και ρομαντισμός. Και για να γίνει αυτό θέλει δράσεις. Υπάρχουν άτομα που θέλουν να ακολουθήσουν;
Αναμένω τις απόψεις σας.

Με εκτίμηση,
Δημήτρης Τάνης

ΥΓ. Αν εν τέλει υπάρχει ενδιαφέρον και έχουμε και την υποστήριξη της ΕΛΛΑΚ αυτό θα είναι ευχής έργο.