Δημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2014, 15:43
από migf1
Δεν έφτιαξα το Light theme, έκανα όμως άλλη δουλίτσα. Έφτιαξα συνολικά 5 παραλλαγές του Dark theme (Orange, Blue, Teal, Pink και Red) αλλά κυρίως αναδιοργάνωσα τη δομή των φακέλων των themes, έτσι ώστε αφενός να μου είναι ευκολότερο να προσθέτω νέα themes, και αφετέρου κοινά εικονίδια σε πολλά themes να βρίσκονται σε ένα μόνο μέρος (γιατί στα αυθεντικά themes, υπήρχαν αντίγραφά των κοινών εικονιδίων μέσα σε κάθε theme).

Το μόνο "πρόβλημα" είναι πως ο φάκελος που περιέχει τα εικονίδια όλα των themes (κοινά εικονίδια και μη) εμφανίζεται μέσα στο Gimp στη λίστα των θεμάτων, επειδή όντως βρίσκεται μέσα στον φάκελο των θεμάτων. Επειδή όμως περιέχει μονάχα εικονίδια και όχι ολοκληρωμένα themes, τότε αν τον διαλέξουμε μέσα από το Gimp τότε αυτό κάνει fall-back στο default του theme. Τον φάκελο αυτόν τον έχω ονομάσει: _flat_gimp_icons/ ελπίζοντας πως η κάτω-παύλα στην αρχή το ονόματός του δίνει κάποιο hint ώστε να ΜΗΝ τον διαλέγουμε μέσα από το Gimp (αν γνωρίζει κανείς κάποιο κόλπο να πούμε του Gimp να διαβάζει themes μέσα από υπο-φακέλους, παρακαλώ ας με ενημερώσει... αρχικά σκέφτηκα να χαρακτηρίσω τον φάκελο ως "κρυφό" από το OS, αλλά νομίζω πως ακόμα κι αν πετύχει, δεν θα είναι cross-platform).

Τεσπα, παραθέτω συνεπτυγμένα στιγμιότυπα και των 5 παραλλαγών από ανάλυση 1920x1080, και αμέσως μετά δίνω και link κατεβάσματος:


Πλήρης ανάλυση: http://i.imgur.com/TPq2aAl.png?1

Download: https://app.box.com/s/3mrdysz44xixcjwwk385

Ξεζιαπάρετέ τo όπως είναι μέσα στον φάκελο themes του Gimp:
σε Linix: home/.gimp-2.8/themes
σε Windows: C:\Program Files\GIMP 2\share\gimp\2.0\themes\

Τρέξτε το Gimp, διαλέξετε το theme που θέλετε από: Edit -> Preferences | Theme ( Επεξεργασία -> Ρυθμίσεις | Θέμα), μετά κλείστε το Gimp και ξανά τρέξτε το (προφανώς ΜΗ διαλέξετε ως θέμα τον φάκελο: _flat_gimp_icons, αλλά έναν από τους φακέλους: Dark Blue, Dark Orange, Dark Teal, Dark Red ή Dark Pink).

Το clearlooks_engine.zip το θέλετε μονάχα αν είστε σε Windows και μονάχα αν δεν έχετε ήδη εγκατεστημένη αυτή την GTK2 theming-engine (έχω βάλει ξεχωριστό Readme.txt που εξηγώ εν τάχει, στα αγγλικά.

Λογικά λόγω της νέας δομής που έχω βάλει, δεν πρέπει να με πάρει πάνω από μισή ώρα με 3/4 για να φτιάξω και τις "small" εκδόσεις των παραπάνω themes (θα δείξει :P). Για τα "Light" themes όμως θέλει περισσότερη δουλίτσα, γιατί πρέπει να κάνω πολλές περισσότερες trial-and-error δοκιμές. Οπότε, μάλλον από αύριο αυτά. Σήμερα λέω να τελειώνω με τις "small" εκδόσεις των 5 Dark παραλλαγών που δίνω σε αυτό το ποστ (βασικά νομίζω πως οι "small" εκδόσεις είναι πιο κατάλληλες για οθόνες μέχρι 17-19 ίντσες. Από 19 και πάνω είναι πιο κατάλληλες οι νορμάλ εκδόσεις (δλδ η ΜΗ "small").

Όταν έχω περισσότερα θα επανέλθω.

ΥΓ. Πείτε κι εντυπώσεις όσοι ασχοληθείτε (αν ασχοληθείτε). Σκέφτομαι όταν με το καλό τελειώσω και τις Light παραλλαγές, να τα ανεβάσω όλα μαζί στο deviantART (ίσως κάνω και τις Lighter παραλλαγές... με τις Darker μάλλον δεν θα ασχοληθώ όμως).