Δημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2014, 01:04
από migf1
Με αφορμή το ποστ σου, φίλε Learner, σήμερα το μεσημέρι έστησα κι άλλο wubi Ubuntu 12.04 LTS (σε πιο δυνατό μηχανάκι) κι από τότε μέχρι τώρα ασχολούμαι με το να παραμετροποιώ τόσο το Unity, όσο και το Gnome Classic (gnome panel). Έβαλα και Gnome Shell επίσης. Τον έχω λαλήσει τον Γκούγκλη :lol:

Μακράν την περισσότερη ώρα την έχω περάσει στο Gnome Classic, μιας και είναι αγαπημένο DE. Τέσπα, έβαλα ένα πανέμορφο theme, ονόματι FlatStudio 1.0.3, παρέα με κάτι εξίσου πανέμορφα εικονίδια, ονόματι Compass 1.3.1, και ανακάλυψα "bugs" στα themes, περίπου σαν κι αυτό που έδειξες (σε μένα είχε πρόβλημα η ανά γραμμή εναλλαγή φόντου στα περιεχόμενα λιστών treeview... το έφτιαξα ). Τα bugs αυτά τα "κουβάλησα" χωρίς να το ξέρω από τα αυθεντικά themes.

Οπότε αποφάσισα την περαιτέρω ανάπτυξη των themes να την κάνω στο Ubuntu. Μόλις τελειώσουν θα τα δοκιμάσω με διάφορα OS themes και κατόπιν και σε Windows. Ελπίζω να ελαχιστοποιηθούν έτσι τα όποια προβλήματα (δεν είναι καλό να "σπάει" το θέμα του Gimp αν το OS δεν φοράει default πρόσοψη).

Spoiler: show
ΥΓ. Άσχετο, το Gnome Classic του Ubuntu 12.04 (Gnome 3.4.2) με FlatStudio Gray, Compass icons κι ένα φόντο που βρήκα στο νετ: http://i.imgur.com/7Gclm0H.png?1