Δημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2015, 15:26
από moritz
Learner έγραψε:
moritz έγραψε:Ενώ την έχω στα Windows, στο λίνουξ (με την αντιγραφή και τη μετατροπή του φακέλου σε .fonts. και την επανεκκίνηση) δεν υπάρχει. Την κατέβασα από το ίντερνετ

αχα. Όταν λέω την έχω στα Windows εννοώ ότι τη βρίσκω στο libreOffice που έχω κατεβάσει στα windows και υπέθεσα ότι υπάρχει μέσα στο φάκελο .fonts. Αλλά όταν έδωσα τις εντολές παραπάνω στη συζήτηση δεν εμφανιζόταν, οπότε είπα να τις κατεβάσω. Μάλιστα μόλις τσέκαρα εάν υπάρχουν και φαίνονται να υπάρχουν (και πρέπει να είναι αυτές που αντέγραψα από τα windows γιατί αυτές που κατέβασα είχαν άλλο όνομα) αλλά στην εντολή στο τερματικό μου λέει:
Κώδικας: Επιλογή όλων
jenny@jenny-laptop:~$ pala.ttf
pala.ttf: command not found
jenny@jenny-laptop:~$ palab.ttf
palab.ttf: command not found
jenny@jenny-laptop:~$ palabi.ttf
palabi.ttf: command not found
jenny@jenny-laptop:~$ palai.ttf
palai.ttf: command not found
jenny@jenny-laptop:~$


Learner έγραψε:Αφού την έχεις σε Windows, γιατί την κατέβασες από το Internet ; και από που την κατέβασες; Η συγκεκριμένη γραμματοσειρά είναι λίγο ακριβή απ' ότι βλέπω. Οπότε, να υποθέσω ότι την κατέβασες από κάποιο site/torrent που την διαθέτει παράνομα; αν ναι, ίσως να υποθέσω ότι είναι και corrupted.

ναι την κατέβασα από ένα σάιτ (μάλλον ο,τινάναι) http://www.1001fonts.com/palatino-fonts.html

Learner έγραψε:στην τοποθεσία C:\Windows/Fonts/
Αντέγραψε τα στην τοποθεσία /usr/share/fonts/TTF/ ή /usr/share/fonts/truetype/ (αναλόγως τι υπάρχει). Μετά δώσε την εντολή για ανανέωση της cache
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo fc-cache -f -v

το -v εδώ το βάζουμε για να μας επιστρέψει στο output τι ακριβώς έχει συμβεί, οπότε δώσε τα αποτελέσματα της παραπάνω εντολής εδώ να δούμε τι έκανε.

ενώ βρίσκω το φάκελο στο C:, δεν βρίσκω το /urs. Πού πάω;