Δημοσιεύτηκε: 02 Απρ 2017, 18:10
από GreekX
Καλησπέρα στην κοινότητα.

Θέλω με τη σειρά μου να ενημερώσω για την προσπάθεια που κάνω μετάδοσης της χρήσης του προγράμματος τριασδιάστατων γραφικών Blender του οποίου τυγχάνω χρήστης αρκετά χρόνια.

Δημιούργησα και διατηρώ γι αυτό το λόγο την πρώτη Ελληνική Κοινότητα για το Blender στην πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης FB .

Σκοπός της κοινότητας

όπως έχω προαναφέρει είναι η συγκέντρωση χρηστών του προγράμματος υπό τη σκεπή της Ελληνικής γλώσσας. Μέσα λοιπόν από μια εύκολη διαδικασία κάποιος μπορεί να γίνει μέλος στην κοινότητα και άμεσα να έχει τη δυνατότητα

να δει, να διαβάσει και να σχολιάσει όσα έχουν αναρτήσει άλλα μέλη
να αναρτήσει μια ερώτηση για κάτι που τον απασχολεί σε σχέση με μια εργασία του με το Blender και να πάρει απάντηση σχεδόν σε άμεσο χρόνο
να συμμετάσχει σε ομαδικές εργασίες που θα γίνονται κατά καιρούς με σκοπό κυρίως πάντα την εκμάθηση μέσα από τη χρήση του προγράμματος
να συμμετάσχει σε ομαδικές βιντεοκλήσεις (hangouts) που θα γίνονται ή να προβαίνει σε προσωπική βιντεοκλήση με κάποιον αν το επιθυμεί
να δει τα έργα των λοιπών μελών της κοινότητας και να αναρτήσει αν θέλει τα δικά του
να αναρτήσει στην κατηγορία των WIP (work in progress) το έργο που δουλεύει και να ζητήσει αν θέλει έτσι βοήθεια ή εποικοδομητική κριτική για τη βελτίωση του έργου του
να μοιραστεί με την κοινότητα νέα ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με το πρόγραμμα
Άλλο ένα στοιχείο της κοινότητας είναι οι συχνές συναντήσεις των μελών της οι οποίες λαμβάνουν χώρα στο Hackerspace.GR. Εκεί με την βοήθεια των μελών του hackerspace μας παραδίδεται ο χώρος για να μπορούν τα μέλη να βρεθούν ζωντανά και να γνωριστούν δια προσώπου ανταλλάσσοντας απορίες, πληροφορίες, απόψεις ενώ ανάλογα τη συμμετοχή γίνονται και στοχευμένες παρουσιάσεις-μαθήματα χρήσιμα σε όλους.

Μην διστάσετε λοιπόν να επισκεφθείτε την κοινότητα και γιατί όχι να γίνετε μέλη αυτής.

Η κοινότητα στο facebook https://www.facebook.com/groups/BlenderGreece/
Το κανάλι μου στο YouTube με μαθήματα και άλλες πληροφορίες στα Ελληνικά https://www.youtube.com/c/kostasnikolopoulos