Δημοσιεύτηκε: 04 Οκτ 2009, 01:18
από pmav99
Καταρχήν σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός πριν, οπότε διευκρινίζω. Το πρόβλημα δεν το έχω μετά το compilation του *.tex αρχείου. Το πρόβλημα το έχω μέσα στον ίδιο τον editor. Για την ακρίβεια και στους δύο (kile, texmaker).

Δηλαδή όταν γράφω το κείμενο μου εντός του editor και πάω να βάλω τόνο σε μία λέξη αυτή η λέξη δεν εμφανίζεται τονισμένη αλλά "τονισμ´ενη". H κανονική συμπεριφορά είναι να πατάω τον τόνο, χωρίς να εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη και στη συνέχεια αφού πατήσω το φωνήεν, αυτό να εμφανίζεται τονισμένο. Τώρα ο τόνος εμφανίζεται με το που θα τον πατήσω. Όπως είναι φυσικό, μετά το compilation, στο αρχείο εξόδου (ps, pdf, dvi) μου εμφανίζει τη λέξη "τονισμ´ενη".

Το περίεργο είναι ότι αν αντιγράψω το κείμενο από αλλού και το κάνω επικόληση στον editor τότε εμφανίζεται κανονικά. Τόσο μέσα στο αρχείο *.tex άρα, και κατά συνέπεια, και στο αρχείο εξόδου.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το xelatex και σαν /usepackage τα ίδια με εσένα. Μέχρι τώρα δεν όριζα τις γραμματοσειρές αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το πρόβλημα δε νομίζω ότι είναι στις δηλώσεις που κάνω στο preamble καθώς σχετίζεται με τον editor κατά πάσα πιθανότητα. Σε Geany - Editra πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά δε βολεύουν τόσο όσο οι προαναφερθέντες editors...

Τα ελληνικά (τονισμένα ή μή) δεν έχουν σε άλλη εφαρμογή πρόβλημα :? :?

Αν έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα, με μεγάλη ευχαρίστηση να τον ακούσω.

edit.
Μόλις δοκίμασα το minimize και όντως στον Τexmaker λειτουργεί κανονικά :shock: :? :?
Κουλό bug...

edit 2
Τώρα δεν το κάνει ούτε με minimize ?!?!?!