Δημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2009, 16:03
από giorgosc61
Καλησπέρα,

Πολύ ενδιαφέρον το ποστ για τα στατιστικά πακέτα.

Ενδιαφέρομαι να γράψω τη διατριβή μου χρησιμοποιώντας σχεδόν αποκλειστικά ubuntu.

Στο latex βρίκαμε άκρη και ήδη συνεχίζω να γράφω.

Στο τομέα όμως της στατιστικής ανάλυσης θέλω να την κάνω μόνος μου ή με σωστή καθοδήγηση.
Το πρόβλημα είναι ότι βιοστατιστική είχαμε κάνει ελάχιστα...1 εξάμηνο στην ιατρική και οι γνώσεις είναι περιορισμένες.
Όρεξη υπάρχει για να μάθω μια και ένας από τους σκοπούς μου κάνοντας τη διατριβή είναι να μπορώ να κάνω ένα πείραμα από την αρχή μέχρι το τέλος μόνος μου.

Τα δεδομένα μου είναι πειραματόζωα control και με ασθένεια.
Στο κομμάτι του πειράματος με τα animal models μέτραγα καθημερινά σωματικό βάρος και κατανώλωση νερού και γλυκόζη στο αίμα.
Μελετάμε 3 ιστούς Α, Β, Γ στους οποίους έχει γίνει ανοσοϊστοχημεία και θα προκύψει σε κάθε έναν από αυτούς τιμές πάχους ενό συγκεκριμένου συστατικού που υπάρχει και στους τρεις.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι τα εξής:
1) να συσχετίσω το σωματικό βάρος μεταξύ control και με ασθένεια
2) να συσχετίσω την κατανάλωση νερού μεταξύ control και με ασθένεια
3) να συσχετίσω το πάχος του συστατικου στον ιστό Α μεταξύ control και με ασθένεια
4) να συσχετίσω το πάχος του συστατικου στον ιστό B μεταξύ control και με ασθένεια
5) να συσχετίσω το πάχος του συστατικου στον ιστό Γ μεταξύ control και με ασθένεια
6) αν είναι δυνατόν συγκριτική μελέτη μεταξύ των τριών ιστών Α,Β,Γ με βάση το πάχος του συστατικού

Δυστυχώς λόγω του τελείως αρχάριου με την στατιστική γενικότερα δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω....

Κάποια βοήθεια;