Δημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2008, 21:56
από digibill
Είμαι μανιώδης ερασιτέχνης φωτογράφος και ένα πολύ μεγάλο μέρος της χρήσης του Η/Υ μου περιστρέφεται γύρω από την φωτογραφία (σκανάρισμα αρνητικών - εισαγωγή ψηφιακών φωτογραφιών - επεξεργασία - εκτύπωση - αρχειοθέτηση κλπ). Για σοβαρές εκτυπώσεις έχω έναν εκτυπωτή HP Photosmart 8450 (Α4, 9 μελάνια) και τυπώνω σε συγκεκριμένο είδος χαρτιού (Astral semmi - mat) για τα οποία έχω φτιάξει και εξειδικευμένο icc profile σε ειδική εταιρεία.

Η διαδικασία εκτύπωσης με πλήρη έλεγχο χρώματος στα windows περιελάμβανε τα εξής βήματα:

  • Απενεργοποίηση της διαχείρισης χρώματος από τον εκτυπωτή μέσω του driver του (στον driver του printer επέλεγα στο "Χρώμα" -> "Διαχείριση από την εφαρμογή")
  • Στο πρόγραμμα εκτύπωσης (συνήθως τύπωνα μέσα από το Photoshop) επιλογή του icc profile που έφτιαξα για τα χαρτιά και χρήση του για την διαχείριση χρώματος κατά την εκτύπωση.

Αυτό δούλευε αρκετά καλά και μου έδινε σχετικά αξιόπιστα αποτελέσματα. Επειδή όμως είχα ταλαιπωρηθεί πολύ μέχρι να το πετύχω, φανταζόμουν ότι στο linux τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα / δύσκολα! Σήμερα λοιπόν, μετά από αρκετούς μήνες χρήσης του ubuntu, χρειάστηκε να τυπώσω φωτογραφίες και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου :D Τύπωσα μέσω Photoshop -που τρέχει με wine- και ακολούθησα την εξής διαδικασία:

  • Αντέγραψα το icc profile που έχω αγοράσει για τα χαρτιά μου στον φάκελο windows/system32/spool/drivers/color του φακέλου "drive_c" του wine. (σε αυτή την τοποθεσία βρίσκεται και στα windows και η αντιγραφή εκεί χρειάζεται για να το βλέπει το photoshop)
  • Επέλεξα το profile μου μέσα από το photoshop CS2 από το μενού view -> proof -> custom.
  • Άνοιξα την φωτογραφία που ήθελα να τυπώσω και της άλλαξα το μέγεθος στο επιθυμητό μέγεθος εκτύπωσης.
  • Επέλεξα "print with preview" και στην διαχείριση χρώματος επέλεξα "Phooshop manages color" και από κάτω επέλεξα το icc profile μου.
  • Ρύθμισα το μέγεθος του χαρτιού εκτύπωσης τόσο στο photoshop όσο και στον εκτυπωτή και...
  • ...πάτησα print :D

Έχω εγκατεστημένα τα HPLIP και HPLIP - Toolbox. Δεν περίμενα τίποτα σημαντικό, κυρίως επειδή όσο κι αν έψαξα στον driver του εκτυπωτή και στο toolbox, δεν βρήκα κάποια επιλογή για "απενεργοποίηση διαχείρισης χρώματος από τον εκτυπωτή". Υπέθεσα λοιπόν ότι πάντα ο εκτυπωτής θα διαχειρίζεται το χρώμα και, παρεμβάλοντας εγω και το custom icc profile του χαρτιού θα τα έκανα μαντάρα!! :D

Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν Α-Ψ-Ο-Γ-Ο ! ! ! :o Τόσο πιστή εκτύπωση -με βάση αυτά που βλέπω στην οθόνη- δεν είχα πάρει ποτέ στα windows!! :shock: Δεν ξέρω αν έτυχε ή αν ο driver HPLIP αναγνώρισε ότι εγώ χρησιμοποίησα custom icc profile και απενεργοποίησε τον εκτυπωσή, αλλά το αποτέλεσμα είναι άριστο! Το μόνο περίεργο είναι ότι ο εκτυπωτής πάντα το πρώτο φύλλο που τραβούσε μου το πέταγε έξω βγάζοντας σφάλμα "paper size is small" (τύπωνα σε χαρτιά 14x21cm, δλδ Α4 κομμένο στην μέση) και στο δεύτερο τύπωνε κανονικά :roll:

Τι να πω :!:

Έχει κανείς άλλος εμπειρία με color managed εκτυπώσεις στο ubuntu να μας μιλήσει για την διαδικασία του?