Δημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2017, 15:20
από Tassos10
Maras έγραψε:Σκέφτομαι και την περίπτωση μήπως είναι θέμα λογαριασμού....;

Δεν αποκλείεται. Μπορεί... εγώ σε ένα λογαριασμό που ήταν από το παλιό MSN και δεν έμπαινες κατευθείαν πλέον ( αμέσως από το μενού του Skype ) αλλά επέλεγες νομίζω να συνδεθείς ως λογαριασμός «Microsoft» είχα θέμα. Δεν έμπαινε. Ενώ με έναν απλό λογαριασμό δεν είχες απολύτως κανένα θέμα.
( Ακόμη και εγώ στην αρχή μόλις διάβασα την απάντηση σου, μου ήρθε «μπαα.. μα τι λέει, δε νομίζω, πολύ δύσκολο να συμβαίνει κάτι τέτοιο» και όμως... εγώ ο ίδιος την είχα πατήσει... :P )

moritz έγραψε:Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση

Προσπάθησα να κάνω απεγκατάσταση από το ubuntu software αλλά δεν απεγκαταστάθηκε (έκανα και επανεκκίνηση φυσικά).
Έπειτα το έκανα από τερματικό, αλλά πάλι το σκάιπ είναι εκεί χωρίς να ανοίγει και χωρίς να απεγκαθίσταται.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Με ποιον τρόπο έκανες εγκατάσταση το Skype ;
Εκτέλεσε και κάποια από τις παρακάτω εντολές και δώσε μας τα αποτελέσματα ( ώστε να δούμε αν υπάρχει - και αν ναι, με τι όνομα - το Skype ) :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg -l

ή για συντομία :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg -l | grep Skype


Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections

ή για συντομία :
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections | grep Skype


( Στις εντολές με το grep παίξε ίσος και με το όνομα, είτε «Skype» ή «skype» ... )

Τέλος, επειδή έχω απορία στο τι θα κάνει η άτιμη η Microsoft με το Skype, αν θέλεις διάβασε αυτόν εδώ τον οδηγό και δώσε μας να δούμε και εμείς τι "σκαλίζει" το Skype όταν τρέχει. ( Μπορεί ακόμη να βοηθήσει και στο πρόβλημα σου )