Δημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2018, 02:06
από dim459
Για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω, χρειάστηκε να μεταφέρω τη μουσική μου βιβλιοθήκη αποτελούμενη από cd και βινύλια, σε υπολογιστή αυνδεδεμένο σε ηχοσύστημα, σε μορφή flac.
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν μέσα γύρω στα 1200 albums.
Κατόπιν μερικών δοκιμών αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον clementine για την αναπαραγωγή και διαχείριση της βιβλιοθήκης, τον οποίο βρήκα ιδιαίτερα εξυπηρετικό και ως προς τις επιλογές εμφάνισης και ως προς την ταχύτητα εύρεσης των αρχείων που θέλω. Η αλήθεια είναι ότι πλέον ζορίζεται λίγο όταν προστίθενται νέα albums στην βιβλιοθήκη, μέχρι να ενημερώσει το database του (πράγμα αναμενόμενο λόγω μεγέθους), όταν όμως κάνει την καταχώριση δουλεύει απρόσκοπτα.
Το επόμενο ερώτημα ήταν πως ακούμε μουσική αραχτοί στον καναπέ, χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνουμε στον υπολογιστή.
Ήξερα ότι υπάρχει εφαρμογή τηλεχειρισμού του clementine μέσω συσκευής android, είχα μείνει όμως με την εντύπωση ότι απαιτεί σύνδεση bluetooth και δεν ασχολήθηκα, μέχρι που τυχαία ανακάλυψα ότι η σύνδεση γίνεται μέσω του τοπικού wifi.
Πρώτον χρειάστηκε να αναβαθμίσω τον clementine μέσω του ppa του, διότι η εφαρμογή απαιτεί minimum έκδοση 1.30 και στα repos της 16.04 υπάρχει η 1.2χ (δεν θυμάμαι ακριβώς).
Δεύτερον να ξεθάψω την παλιά μπαχατέλα-κινητό android που είχα, μιας και για ios δεν υπάρχει η εφαρμογή τηλεχειρισμού, και να την εγκαταστήσω από το playstore.
Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Εκτός των αναμενομένων, όπως play, pause, next, previous, πληροφορίες κομματικού κλπ. υπάρχει δυνατότητα προβολής της playlist και απευθείας επιλογής κομματιού, καθώς και αναζήτησης στη μουσική βιβλιοθήκη που έχει δηλωθεί στον player και προσθήκης ολόκληρου άλμπουμ ή κομματιού στην playlist.
Αν κάποιος προτίθεται να το χρησιμοποιεί συστηματικά, θα του πρότεινα να αλλάξει την σύνδεση του υπολογιστή του στον ρούτερ από dhcp σε static, μιας και η remote εφαρμογή συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω της ip και κρατάει στην μνήμη την τελευταία δηλωθείσα, αλλιώς πρέπει κάθε φορά να βρίσκει κανείς την ip που έχει πάρει ο υπολογιστής του, είτε από τις σχετικές πληροφορίες του λειτουργικού, είτε μέσα από τον player (την αναγράφει στις ρυθμίσεις).
Η απόκριση στις εντολές είναι άμεση.
Δεν ξέρω πόσοι το έχετε δοκιμάσει, πάντως συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Δεν διαπίστωσα οποιοδήποτε κόλλημα, όπως αυτά που αναγράφονται σε διάφορα σχόλια, και δεν έχω άποψη για την download process, μιας και δεν με ενδιαφέρει η μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή στο κινητό.
Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω :
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.qspool.clementineremote