Δημοσιεύτηκε: 17 Αύγ 2018, 00:51
από alesgeo
Tassos10 έγραψε:Χαίρεται φίλε,

Αν σου είναι εύκολο, να μας γράφεις λίγο πιο αναλυτικά διότι παραδείγματος χάρη εγώ δε καταλαβαίνω καθόλου το πρώτο σου ερώτημα.
Θες να επεκτείνεις/προσθέσεις κάτι νέο στο ήδη υπάρχον extension ; ( Παρεμπιπτόντως είναι όντως πάρα πολύ ωραίο! - Δεν το ήξερα και μου φαίνεται θα το χρησιμοποιήσω και εγώ. :-P )


Ναι, τελικά δεν ήμουν κατανοητός. Εχω 2 εφαρμογές για να ακούω ραδιόφωνο στο υπολογιστή. Η πρώτη ειναι το radiotray (για το οποίο είναι γραμμένος ο κώδικας)
Η δεύτερη, ειναι extention του gnome το internet radio. Οι γραμμές του κώδικα που αναφέρουν το ράδιο, και το κομμάτι -καλλιτέχνη είναι οι παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
qdbus net.sourceforge.radiotray /net/sourceforge/radiotray net.sourceforge.radiotray.getCurrentRadio
qdbus net.sourceforge.radiotray /net/sourceforge/radiotray getCurrentMetaData| fold -s -w40

Όπως βλέπω (είμαι άσχετος με κώδικα) καλούν το radio tray.
Πως πρέπει να γράφουν οι εντολές για να καλεστεί το internet radio του gnome?
Μια άλλη σκέψη μου. αν δεν δουλέψει το παραπάνω, είναι να δω την πληροφορία από το notify (notify βγάζει το internet radio) άλλα πως?

Στην δευτερη ερωτηση, οντως λειτουργει τελεια.... Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου!