Δημοσιεύτηκε: 04 Οκτ 2014, 02:31
από per
Δεν είμαι ο καθ ύλην αρμόδιος γι' αυτό και δεν θα μπορέσω να γράψω με καθαρά τεχνικούς όρους. Οι σταθμοί θα είναι 11 και θα έχουν το ubuntu, κάρτα δικτύου και σκληρό φυσικά.
Ο server τώρα θα χρησιμοποιείται αναλόγως για να μπορεί να περνά ο καθηγητής στους σταθμούς το υλικό με βάση το μάθημα αλλά ο κάθε σταθμός θα μπορεί να λειτουργεί και ανεξάρτητα. Νομίζω πως ο server θα πρέπει να έχει και γραφικό περιβάλλον.
Προτάθηκε επεξεργαστής i7 αλλά λένε πως με intel xeon (ποιον όμως;) είναι καλύτερα.
Μητρική δεν γνωρίζω ποια είναι συμβατή. Επίσης διάβασα πως δεν θα πρέπει να υπάρχει Atheros αλλά δεν ξέρω με τι θα αντικατασταθεί.
Εδώ http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP προτείνετε η έκδοση 12.04 (Precise) που κάνει δυνατή την εκκίνηση των σταθμών εργασίας μέσω δικτύου χωρίς να χρειάζεται να εγκατασταθεί κάτι στον τοπικό τους δίσκο. Αυτό όμως δεν ικανοποιεί την απρόσκοπτη λειτουργία κάθε σταθμού αν ο server παρουσιάσει πρόβλημα.
Πέρα από το κόστος είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του server και των σταθμών ώστε να λειτουργούν απρόσκοπτα με το ubuntu.
Πρόκειται να γίνει μια επένδυση για ανανέωση από την αρχή (σε δύσκολες εποχές) με ορίζοντα δεκαετίας και επειδή υπάρχει η απόφαση καταρχήν για το ubuntu έκανα την ερώτηση εδώ και ευχαριστώ προκαταβολικά.