Δημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2015, 19:16
από HugeG
Καλησπέρα συνφορουμίτες, θα ήθελα να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω C και C++. Ξέρω βέβαια ότι δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη και ότι ο προγραμματισμός χρήζει χρόνου, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιο καλό βιβλίο, στα ελληνικά βέβαια, για την εκμάθηση αυτών των γλωσσών;

Τώρα, γιατί και τις δύο; Λοιπόν, τα διάφορα sites στο internet, έλεγαν ότι πρώτα πρέπει να μάθεις τον διαδικαστικό προγραμματισμό, τον οποίο μαθαίνεις μέσω της C, βασικά και μέσω της C και μετά συνεχίζεις και στον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, τον οποίο και μαθαίνεις μέσω της C++ ή και μέσω της C++, μιας και υπάρχουν και άλλες γλώσσες. Επίσης, θέλω να ασχοληθώ με αυτές τις δύο, επειδή σύμφωνα με τα διάφορα site είναι πιο εύκολο να μάθεις και άλλες γλώσσες.

Γι'αυτό, μήπως γνωρίζετε κάποιος βιβλίο; Κάποιο καλό. Ίσως που να αναφέρει και τις δύο αυτές γλώσσες.

Μου έχουν πει ότι όταν ξεκινάς να μάθεις μια γλώσσα, πρώτα μαθαίνεις την δομή της γλώσσας και μετά το λεξιλόγιό της. Οπότε κάνα βιβλίο που να σου το δίνει αυτό.

Ή τέλος πάντων ένα καλό βιβλίο κατά τη γνώμη σας, που σας άρεσε, που το διαβάσατε και το θεωρείτε καλό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.