Δημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2015, 19:28
από dim.mendrinos
Γεια σου φίλος.
Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν σου προτείνω βιβλία.
Κατ'αρχας:
Γιατί επέλεξες την C/C++ για να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό; Τι εννοώ:
Κάθε γλώσσα έχει και κάποιους τομείς που είναι "δυνατή" . Όπως και κάθε γλώσσα έχει τα κουσούρια της.
Για παράδειγμα η C++ είναι μια γλώσσα που ειδικά για γραφικά είναι κορυφή. Έχεις τρομερή διαχείριση μνήμης και μπορείς να ασχοληθείς με OPENGL και να φτιάξεις παιχνίδια πράγμα που με JAVA σε βαριά games δεν μπορείς να το κάνεις.
Η C από την άλλη μπορεί να μιλήσει πολύ "δυνατά" με κλήσεις συστήματος είναι πιο κοντά στην αρχιτεκτονική του υπολογιστή και μπορείς να φτιάξεις προγράμματα κοντά στο λειτουργικό ή δικτυακά προγράμματα κλπ σε βάθος χρόνου.
Από την άλλη όμως και οι 2 γλώσσες είναι παλαιες και αυτό σημαίνει ότι έχουν πολλά κουσούρια που δεν θα συναντήσεις σε φρέσκιες γλώσσες όπως η Java η Python η C# .
Θες να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό και να φτιάξεις τα πρώτα σου προγράμματα και προσπαθώντας να κατανοήσεις τον προγραμματισμό;;
Έχω αμφιβολιες για τις γλώσσες που επέλεξες και ΕΙΔΙΚΑ για την C++ που είναι δύσκολη αρκετά.
Μπορείς να ξεκινησεις με C ναι. Διαδικασιακός προγραμματισμός και να πας αρχικά για απλά πράγματα.
Αν θες αντικειμενοστραφή προγραμματισμό θα πας σε Java.
Για εμένα πριν αποφασίσεις διάβασε για τις γενικές έννοιες του προγραμματισμού. Τι είναι ο δομημένος ο διαδικασιακος ο αντικειμενοστραφής. Θα καταλάβεις πολλά πράγματα γιατι οι γλώσσες είναι άπειρες και κάθε γλώσσα μπορεί να αλλάζει
τελείως από τομέα σε τομέα (άλλη βιβλιοθήκη java για android άλλη για δίκτυα κλπ)

ΥΓ: Είχες πάρει όταν ήσουν σχολείο το μάθημα της ανάπτυξης εφαρμογών; Ξέρεις για δομές τύπου: ΑΝ (if) , επανάληψης ; για (for) , while , do while ? Ξέρεις από δομές δεδομένων; Πίνακες Ουρά κλπ; στα λέω αυτά για να μπορώ να σε βοηθήσω

:)