Δημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2010, 18:05
από PaPo
linuxman έγραψε:
PaPo έγραψε:Δοκίμασα και εγώ το PSPP.. Μοιάζει αρκετά με το SPSS τουλάχιστον στο πως περνάς τα δεδομένα..
Θέλω να κάνω μία ερώτηση:

Ξεκίνησα να περνάω τα δεδομένα μου στο SPSS στο πανεπιστήμιο.. Συνεχίζω τώρα απ' το σπίτι με το PSPP και μου ανοίγει κανονικά το .sav αρχείο και μπορώ να τα περάσω.. Το θέμα είναι αν τα αποθηκεύσω σε μορφή .sav πάλι, όταν πάω στο πανεπιστήμιο στο SPSS θα ανοίγει ή θα υπάρχουν προβλήματα; Μιλάω για θέμα συμβατότητας κτλ τα οποία πολλές φορές γίνονται στα παράθυρα..
Επειδή έχω 58 μεταβλητές, μην κάτσω να περάσω δεδομένα και μετά μου είναι άχρηστα!! Το έχει επιχειρήσει κανείς σας; Έχετε ακούσει κάτι αν είναι όλα οκ; Μήπως να κάνω ένα.xls και μετά αντιγραφή-επικόλληση στο πανεπιστήμιο..

Τι λέτε;;;

Δεν χρειάζεται να το κάνεις , εγώ ξέρω ότι στο Τμήμα σας κάνανε μάθημα και χρησιμοποιούσαν αντί το SPSS το R http://www.r-project.org/ άρα καιρός είναι να το δοκιμάσεις και να περάσεις τα δεδομένα σου εκεί .


Ο καθηγητής μου θέλει σε SPSS.. Έχω κάνει την R αλλά δε μου κάνει για τη δουλειά που το θέλω τώρα...

Υ.Γ.: Παρατηρώ ότι μέχρι 48 γραμμές μπορείς να περάσεις ή μου φαίνεται;;;