Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2011, 09:57
από da_perama1
Για να μπορέσει να προωθηθεί ένα τέτοιο πρόγραμμα, πρέπει να είναι εξελληνισμένο προσαρμοσμένο στις ιδιαιτερότητες του ελληνικού σχολείου και κάποιοι να ασχοληθούν επαγγελματικά, έτσι ώστε να παρέχουν αξιόπιστη υποστήριξη. Όταν διαχειρίζεσαι τη λειτουργία ενός σχολείου δεν υπάρχει περιθώριο πειραματισμών.
Εμένα με ενοχλεί που είμαι υποχρεωμένος να συντηρώ δύο υπολογιστές στο σχολείο με windows και δύο προγράμματα κλειστού λογισμικού. Με ενοχλεί που δεν έχω άμεσο έλεγχο στα δεδομένα μου και ότι πρέπει να ασχοληθώ με την κλειστή τεχνολογία της Microsoft για να λύσω τα προβλήματα που συχνά παρουσιάζονται και τα οποία είχα ξεχάσει μετά από 10 χρόνια που εργάζομαι αποκλειστικά με ανοικτό λογισμικό. Με ενοχλεί που για να εξάγω τα δεδομένα μου πρέπει να αγοράσει το σχολείο και το Excel, γιατί τα εν λόγω προγράμματα δεν συνεργάζονται με το openofiice. Με ενοχλεί που αναγκάζονται τα σχολεία να πληρώνουν χρήματα σε ξένη εταιρία για μια τεχνολογία που δεν ικανοποιεί τις ανάγκες τους, τη στιγμή που υπάρχουν ικανότατοι άνεργοι ή κακοπληρωμένοι υποαπασχολούμενοι στον τόπο μας, που θα μπορούσαν να καλύψουν τις ανάγκες των σχολείων με ποιοτικότερα προγράμματα.