Δημοσιεύτηκε: 13 Σεπ 2015, 00:43
από drakon84
Χαιρετώ τα μέλη του Φόρουμ. Είμαι καθηγητής ηλεκτρολογίας-ηλεκτρονικής σε επαγγελματικό λύκειο και έχω πρόβλημα. Ο Διευθυντής της σχολικής μας μονάδας άλλαξε το λειτουργικό σύστημα στα εργαστήρια πληροφορικής σε Ubuntu με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τρέξω το πρόγραμμα της siemens logo soft comfort demo για PLC. Είχα προσπαθήσει και παλαιότερα να το κάνω να τρέξει με την βοήθεια του φόρουμ (με άλλο όνομα που δεν το θυμάμαι), όμως μου είχε φανεί δύσκολο τότε και τα παράτησα. Δεν ξανά ασχολήθηκα με ubuntu και δούλευα από τα Win. Φέτος όμως που μας έλαχε ο καινούργιος δ/ντης να είναι πληροφορικάριος ξήλωσε τα win και δεν μπορώ να διδάξω αυτοματισμό με ubuntu. Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί με κόβω να δείχνω το πρόγραμμα απλώς για επίδειξη από το laptop μου(έχω dual boot) και να μην το διδάσκω κανονικά.

Το λειτουργικό μου σύστημα είναι ubuntu 14.04 LTS 64 bit και του εργαστηρίου επίσης. Το πρόγραμμα το κατέβασα απ'o την επίσημη ιστοσελίδα της Siemens. Το κατεβάζω, ανοίγω το τερματικό, το κάνω install, αλλά τίποτα δεν υπάρχει στις εφαρμογές στο dash.Δεν δουλεύει με τίποτα.

Όποιος ξέρει και θέλει ας βοηθήσει...