Δημοσιεύτηκε: 17 Απρ 2015, 12:15
από fog
Νεκρανάσταση παλιού thread αλλά είμαι PS1-holic και δεν μπορώ να αντισταθώ.
Το .bashrc μου διαθέτει μερικές δεκάδες commentαρισμένες γραμμές με διάφορα PS1 που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς.
Για ...σήμερα το bash prompt μου είναι έτσι:

Εικόνα

Για όσους δεν γνωρίζουν το bash prompt είναι οι πληροφορίες που εμφανίζονται όταν ανοίγουμε το τερματικό μας. Συνήθως το username μας και το hostname του υπολογιστή μας.
Το πως αυτό θα διαμορφωθεί, ρυθμίζεται στο αρχείο .bashrc που βρίσκεται μέσα στο home μας. Είναι κρυφό αρχείο κειμένου, αυτό σημαίνει η . μπροστά και για να το επεξεργαστούμε πρέπει να εμφανίσουμε τα κρυφά αρχεία στο file manager μας. Καλό είναι πρώτα να το κρατήσουμε back up.

Για να αλλάξουμε το prompt απλά προσθέτουμε στο τέλος του .bashrc τη σειρά PS1 της επιλογής μας. Αν έχουμε προσθέσει στο τέλος αρκετές τέτοιες σειρές φροντίζουμε να ισχύει μόνο μια, βάζοντας στις άλλες όλες μπροστά το σύμβολο του σχολίου #

Το παραπάνω prompt το δίνει ο εξής κώδικας:

Κώδικας: Επιλογή όλων
export PS1='\[\e[0;37m\]\t`if [ $? = 0 ]; then echo "\[\e[32m\] ✔ "; else echo "\[\e[31m\] ✘ "; fi`\[\e[0;34m\]\u\[\e[0;37m\]@\[\e[0;37m\]\h \[\e[0;37m\]\w \$\[\e[0m\] '


Είναι σχετικά απλό, προσθέτει την ώρα που εκτελέστηκε η κάθε εντολή και βάζει ένα (συνήθως) πράσινο check mark αν η εντολή που δώσαμε ακριβώς από πάνω εκτελέστηκε κανονικά ή ένα κόκκινο x αν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Τα χρώματα μπορεί να είναι διαφορετικά, ανάλογα με το colorscheme που χρησιμοποιούμε στο τερματικό μας, αλλά η έξοδος θάναι η ίδια.

Στο screenshot η εντολή ls εκτελέστηκε κανονικά ενώ η man woman όχι γιατί δεν βρέθηκε manual. ;)

Περισσότερα στη συνέχεια...