Δημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2012, 03:09
από Learner
Παρατήρησα επίσης κάτι άλλο.
Δημιουργήθηκε αυτόματα ένα soft link (αν δεν κάνω λάθος) .. μέσα στο /usr/share/applications
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls -l /usr/share/applications/ubuntistas.desktop
lrwxrwxrwx 1 root root 36 Jul 19 01:07 /usr/share/applications/ubuntistas.desktop -> /etc/alternatives/ubuntistas.desktop


Το Desktop Entry είναι αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
[Desktop Entry]
Name=Ubuntistas
Comment=Access your Ubuntistas magazines
Type=Application
Exec=xdg-open file:///opt/ubuntu-gr/magazines/ubuntistas/
Categories=Education
Icon=ubuntistas-14


Μπορώ να τοποθετήσω δηλαδή , το εικονίδιο του περιοδικού στον Launcher :thumbup:

Αν κλικάρω όμως ανοίγει η τοποθεσία του περιοδικού και όχι ο pdf viewer. Προφανώς και δεν ανοίγει το περιοδικό , μιας και το Exec , οδηγεί στην τοποθεσία όπου (θα) αποθηκεύονται όλα τα περιοδικά.
Για να ανοίξει το συγκεκριμένο τεύχος , θα πρέπει να προσθέσουμε στο Exec το issue_14.pdf .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επίσης σε ότι αφορά το commecial ppa.. (που αναφέραμε προηγουμένως) , είδα πως στο /etc/apt/auth.conf , υπάρχει μέσα αυτή η εισαγωγή
Κώδικας: Επιλογή όλων
machine private-ppa.launchpad.net/commercial-ppa-uploaders/ubuntistas-14/ubuntu

καθώς και το username μου στο Launchpad , όπως επίσης και ένας κωδικός (τον οποίο όμως δεν γνωρίζω , ούτε έχω ξαναδεί).

Μήπως έχει σχέση το ότι χρησιμοποίησα τον λογαριασμό μου στο Launchpad , για να συνδεθώ στο Software Center και να κατεβάσω το περιοδικό, καθώς επίσης και να αφήσω review ; Κάπου εκεί ποντάρω ..
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επίσης δεν βλέπω reviews ή ratings..

να έχετε υπόψιν πως πολλά reviews και ratings θα προωθήσουν το περιοδικό στην αρχική σελίδα του Ubuntu Software Center. (νομίζω).