Δημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2008, 16:02
από apo
simosx έγραψε:
apo έγραψε:Μπορώ να εγκαταστήσω στο Ubuntu εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί και εξελληνιστεί για άλλη διανομή; Συγκεκριμένα το ΕΑΙΤΥ έχει αναπτύξει και εξελληνίσει κάποιες εκπ/κές εφαρμογές. Οι εφαρμογές αυτές είναι διαθέσιμες μέσω του KUBUNTU 7.10 σε ένα Live CD. Υπάρχει τρόπος να τις εγκαταστήσω στο Ubuntu 8.04 LTS που χρησιμοποιώ;Δεν θέλω να αλλάξω διανομή.
Ευχαριστώ, Apo. :?:


Πιστεύω ότι οι εφαρμογές αυτές έχουν μεταφραστεί από την ελληνική ομάδα KDE, οπότε είναι διαθέσιμες στη διανομή σου, δίχως να χρειαστεί να πάρεις το CD του EAITY.
Δεν γνωρίζω να έχει κάνει το ΕΑΙΤΥ ξεχωριστή μετάφραση εφαρμογών.

Βάζεις την ελληνική υποστήριξη όπως αναφέρθηκε, συνδέεσε στο σύστημα με την ελληνική υποστήριξη, και εγκαθιστάς τα συγκεκριμένα πακέτα από την Προσθαφαίρεση.

Το DVD από το ΕΑΙΤΥ γιατί για DVD μιλάμε και οχι cd το έχω ήδη κατεβάσει. Για την Ιστορία, και απ'όσο γνωρίζω δημιουργήθηκε από τους υπεύθυνους του ΕΑΙΤΥ για τις ανάγκες της Επιμόρφωσης Β'επιπέδου των εκπ/κών. Οφείλουν να το παρουσιάσουν στα σεμινάρια οι επιμορφωτές (έχω την τύχη να είμαι κι εγώ ένας από αυτούς). Απλώς επειδή ήδη έχω εγκατεστημένο το Ubuntu προσπαθώ να βρω τρόπο να κερδίσω χρόνο και κόπο απ'το να δουλεύω το live dvd.
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση θα το δοκιμάσω. :D