Δημοσιεύτηκε: 27 Φεβ 2013, 12:45
από fkol k4
@ anvo
Καλά είναι όλα αυτά που λες, αλλά υπάρχουν τρία σχετικά προβλήματα:
  1. Ποιός θα αναλάβει να συντονίζει και να διαμοιράζει καθήκοντα - εργασίες; Είναι πολλή δουλειά, αλλά αν την κάνει παραπάνω από ένα άτομο δεν θα γίνει σωστά.
  2. Ποιός εξασφαλίζει πως αν κάτι ανατεθεί σε κάποιον, αυτός - ανεξαρτήτως διάθεσης - θα μπορέσει να το φέρει εις πέρας; Ας φέρω εμένα για παράδειγμα:
    Αν και έχω τη διάθεση να συμβάλλω, ευχαρίστως θα παράταγα οποιαδήποτε τέτοιου είδους ασχολία αν είχα φόρτο εργασίας. Μη σου πω πως θα το προτιμούσα κιόλας να πνίγομαι στη δουλειά και να μου μένει και κανένα φράγκο στην τσέπη, παρά να το παίζω contributor και να ψάχνω κέρματα για να βάλω βενζίνη στο αμάξι.
  3. Πότε έγινε το χόμπυ μας δουλειά και δεν το πήραμε είδηση;
Επίσης, με κάθε καλή διάθεση,
anvo έγραψε:οι παρεκκλίσεις από τα χρονικά και ποιοτικά περιθώρια... Φοιτητές και σπουδαστές είστε οι περισσότεροι/περισσότερες και αντιλαμβάνεστε τι εννοώ...
Συγγνώμη, αλλά ένας φοιτητής - σπουδαστής ιδέα δεν έχει από τήρηση χρονικών και ποιοτικών περιθωρίων. Μάλλον, ακόμα καλύτερα, όχι μόνο δεν έχει ιδέα, αλλά ούτε καν μπορεί να καταλάβει πως δεν έχει ιδέα.
Ο μόνος που μπορεί να έχει ιδέα από αυτά τα δύο, είναι κάποιος που βγάζει τα προς το ζειν σε συνάρτηση με αυτά. Δηλαδή κάποιος που δουλεύει με χρονικές ρήτρες παράδοσης και πληρώνεται μετά από ποιοτικό έλεγχο και παραλαβή-πιστοποίηση εργασιών.
Και δεν εννοώ παραλαβή από το δημόσιο, εννοώ παραλαβή από ιδιώτη, που άνετα σου λέει «σιγά μη σου το πληρώσω».