Δημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2008, 15:06
από Amadeus7
Dimitris έγραψε:Aπ'ότι διαβάζω στο bug report, το πρόβλημά του λύθηκε. Τώρα στο δικό σου πρόβλημα.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, κράτα ένα αντίγραφο του /etc/X11/xorg.conf με
Κώδικας: Επιλογή όλων
cp /etc/X11/xorg.conf ~/Desktop


Η συχνότητα αλλάζει πολύ εύκολα στο αρχείο xorg.conf, αλλά πρώτα πρέπει να σιγουρέψεις αν η οθόνη σου υποστηρίζει αυτή τη συχνότητα. Αν δεν την υποστηρίζει στην καλύτερη περίπτωση να επιστρέψει στα 50Hz, στη χειρότερη να καεί. Δε σου το λέω να τρομάξεις απλώς για να γνωρίζεις κι αυτό το ενδεχόμενο.

Αλλά ας πάρουμε τα πράματα με τη σειρά. Τι οδηγό χρησιμοποιεί για την καρτα γραφικών; Μπορείς να έχεις πολλούς εγκατεστημένους αλλά ένα μόνο χρησιμοποιείς. Κι αυτό φαίνεται στο xorg.conf, μέσα στο section "Device" υπάρχει μία γραμμή driver. Για να μη ψάχνεις όλο το αρχείο, μπορείς να βάλεις τον υπολογιστή να ψάξει για σενα. Η εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cat /etc/X11/xorg.conf | grep -i driver

τυπώνει το αρχείο στην τυπική έξοδο, δηλαδή οθόνη, αλλά πριν διοχετεύει το αποτέλεσμα στην επομενη εντολη, grep, η οποία ψάχνει και τυπωνει μόνο τις γραμμές που περιέχουν τη λέξη driver. Η επιλογή -i δε λαμβανει υποψην κεφαλαία-μικρά. Σε εμένα για παράδειγμα το αποτέλεσμα αυτής της εντολής είναι:
driver "nvidia"
Σε εσένα μπορεί να είναι διαφορετικό, μην ανησυχείς. Επειτα μπορούμε να προσεγγίσουμε το πρόβλημα βήμα-βήμα.

η οθόνη μου υποστηρίζει ανάλυση 1280x1024 με refresh rate 60 (μέχρι 75 υποστηρίζει) γι'αυτό είμαι σίγουρος διότι αυτές τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώ στα windows.
μόλις δώσω cat /etc/X11/xorg.conf | grep -i driver μου βγάζει τα εξής:
Driver "kbd"
Driver "mouse"
Driver "nvidia"
Driver "nvidia"